| Anonimus12345678 a întrebat:

Hey tpu.am o intrebare. placa de baza http://www.emag.ro/......DS3JJBBBM/ este compatibila cu placa video http://www.emag.ro/......E1KJNBBBM/ si cu un procesor Intel dual core 2.00 ghz?
si ar ibcapea toate astea in http://www.emag.ro/......D35GJBBBM/
Fundaaaaa

Răspuns Câştigător
| heldeN a răspuns:

WOW,stai ase', hah? tu vrei sa pun acel procesor, care sunt 101% sigur ca e pe socket 775 pe placa de baza de 400 lei z77 pentru procesoare cu socket 1155? Asta practic e imposibil, Si inca ceva, placa de baza mai scumpa decat placa video? oribil, daca vrei un nou pc raspunde la urmatoarele intrebari
1.Ce buget ai
2.Ai nevoie de monitor? Daca nu, ce rezolutie are monitorul actual?
3.Ai nevoie de periferice. mouse, tastatura?

| Anonimus12345678 explică (pentru heldeN):

Pai am un buget de 1200 lei si vreau sa imi iau o placa video o placa de baza si o memorie ddr3 de 2 gb, imi recomanzi ceva mia bun? eu vreau sa ma joc pe pc jocuri mai noi dar nu sunt cel mai tare gammer din lume.doar sa ma joc

| heldeN a răspuns (pentru Anonimus12345678):

Si procesorul actual? Cum se numeste el? 2gb in 2014 nu-ti ajung, degeaba pui placa de baza noua si nu va fi compatibila cu procesorul vechi

| Anonimus12345678 explică (pentru heldeN):

Procesor Intel pentium dual core 2. 00ghz.eu mai am o memorei de 4 si cu 2 imi fac 6.cred ca imi ajung 6 ram

| sltlp a răspuns (pentru Anonimus12345678):

Bun, dar ce model. Vrei sa folosesti procesorul actual sau cum?

| Anonimus12345678 explică (pentru sltlp):

Da vreau sa folosesc procesorul actual

| sltlp a răspuns (pentru Anonimus12345678):

Bun> Ca sa aflii care e procesorul acutal, descarca: http://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/1.70-en.zip si vezi ce scrie la model.

| Anonimus12345678 explică (pentru sltlp):

Ok

| Anonimus12345678 explică (pentru sltlp):

Version 1.70.

| Anonimus12345678 explică (pentru Anonimus12345678):

Intel pentium dual cpu e2180 2. oo ghz. scuze am citit eu gresit

| sltlp a răspuns (pentru Anonimus12345678):

OF. Descarci aia, deschizi programul si vezi.

| sltlp a răspuns (pentru Anonimus12345678):

Bun. Daca e asa, atunci nu poti sa il pastrezi. O sa fie compatibile doar cu un ciocan(sper ca intelegi ironia). PS: nu sunt compatibile.
2. Chiar daca erau compatible, prin absurd, nu are nici un sens sa iei genul ala de placa de baza. Is efectiv bani dati aiurea, pentru ca, fara sa te superi, daca tu nu poti sa iti dai seama ca sunt sau nu comaptibile, dar sa imi zici de ce ai ales placa aia de baza ar fi...
3. Ce sursa ai, ca iti aleg eu componente. Ca sa stiu daca o poti pastra pe actuala sau nu.

22 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Situatia arata penibil. Dai 400 lei pe placa de baza si tii procesor dual-core de 2 ghz laughing
Ma rog, nu mai conteaza. O sa incapa in carcasa.

| hp8510p a răspuns:

Este compatibila cu placa video, depinde ce procesor vrei sa pui de la Intel si nu stiu de ce ai luat placa aia de baza...are chipset pentru overclock si tu pui un dual core pe ea.Cauta alta

| Tudorvladimirescu a răspuns:

Da este comaptibila cu placa video http://bit.ly/1nWU3AP

| Anonimus12345678 explică:

Am o sursa de 500

| Anonimus12345678 explică:

Nu e o problema daca nu este copatibila.o returnez

| heldeN a răspuns (pentru Anonimus12345678):

Nu prea, placa video nu-si merita banii, si de ce i3 cand ai fx 6300 care e cu 25% mai bun, sursa actuala de 500w cum se numeste? Ce carcasa ai? HDD-ul este IDE sau SATA? desfa capacul carcasei si uita-te la HDD, uite care e diferenta intre IDE si SATA
https://www.google.ro/......ps?/search

Daca e SATA, poti sa-l pastrezi si nu mai trebuie cumparat altul

| Anonimus12345678 explică:

Este IDE

| heldeN a răspuns (pentru Anonimus12345678):

In cazul acesta, nici HDD-ul nu poate fi refolosit ...hmm,ce carcasa ai? Si sursa ce firma e? Cei 4gb ram pe care ii ai sunt ddr2 sau ddr3? Pentru ca daca sunt ddr2 nu vor putea fi folositi pe noua placa de baza din cauza incompatibilitatii

| heldeN a răspuns (pentru Anonimus12345678):

Sau uite, cu ajutorul unui prieten (caruia ii multumesc) am gasit si o placa de baza care suporta HDD-ul tau IDE + procesor puternic + placa video buna + sursa sa tina si 4gb ram ddr3
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/933239/

| Anonimus12345678 explică:

Nu prea stiu....ma voi mai gandi s multumesc mult pentru ajutoruk acordat