| MaCheamaCosmin a întrebat:

Am o problema cu windows 8. Mi-am instalat de curand windows 8 dar mirofonul de la laptop nu merge in skype. Am incercat in toate modurile sa il setez, dar in continuare nu merge. Ce sa fac? (Funda!)

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Te duci in skype -> Tools -> Options -> Audio Settings, iti alegi de acolo un microfon. Daca nu ti-l vede acolo, inseamna ca nu este instalat corect.

Motiv pentru care te duci pe bara windows si la difuzor, right click -> recording devices.

Si o sa ti se deschida o fereastra in care speri sa ai microfonul.

Daca nu il ai, cauti in specificatiile calculatorului, daca acesta exista. S-ar putea sa nu fie, mai sunt cazuri.

Daca insa exista, te uiti la drivere, vezi care e problema.
Daca nu exista, infigi handsfree-ul de la telefon si vorbesti la microfonul respectiv.

| Morenna10 a răspuns:

E posibil sa fie ceva setat gresit la windows, incearca in alte locuri sa vezi daca iti merge microfonul, sau problema e de la skype