| ana23ice a întrebat:

Am o problema. Este prima data cand sunt in aceasta situatie. Am virusul Trojan. Cum pot sa scap de el? Daca stiti, va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Danutza27 a răspuns:

Poti face si altfel scoti HDD si te duci la cineva care are un antivirus bun il baga pe un port liber si il scaneaza de il gasesc nebuniile

5 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Google-norton eraser power-incarca-l-run-scapi

| omide a răspuns:

Intra pe http://download.rnt.ro la sectiunea Antivirus si testeaza AVAST

| smeeagol a răspuns:

Descarca Avira RescueCD de aici: http://dlpro.antivir.com/down/vdf/rescuecd/rescuecd.iso, arde-l pe un CD si restarteaza PC-ul cu CD-ul in unitatea CD-ROM. Booteaza de pe el, configureaza-l sa deviruseze\redenumeasca infectiile gasite si apoi porneste-l.
Pa, Pa.

| פרנקו a răspuns:

Si eu il am. mi-a virusat toate aplicatile exe si bin. astept sa imi iau niste dvd-uri sa pun tot acolo si sa reformatez hardul. am trojanul in autorun din partitia D. trebuie sa reformtezi partitia sa scapi. :D oricum eu zic sa incerci cu avg 2011 updata sau nod32 4 sau 5. funda?> www.sb13.tk

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru asta, rezolvarea este cat se poate de simpla:
Descarca http://download.bleepingcomputer.com/sUBs/ComboFix.exe ComboFix
Apoi asigura-te ca ai inchis toate programele care ruleaza (Yahoo Messenger, MozilaFirefox, etc) si ruleaza ComboFix. Te va intreba daca sa inceapa sa curete sistemul.
Confirma cu Yes de fiecare data
Nu-l opri in timp ce scaneaza si dezinfecteaza sistemul. E posibil ca in timpul rularii lui desktop-ul sa dispara, dar nu te ingrijora.

La sfarsitul scanarii iti salveaza un notepad in C:\ si trimi-temi pe privat continutul acelui notepad s avedem daca chiar ai avut un astfel de troian si daca a fost sters.
Corectare, troianul nu este un virus!