| MyNameIsNotImportant a întrebat:

Daca am virusul trojan in pc scap de el numai daca imi reinstalez windowsul? nu mai exista si alte variante?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Fa o devirusare cu programele astea doua de aici si scapi de trojan:
Descarca Malwarebytes Anti-Malware de aici http://fileforum.betanews.com/detail/Malwarebytes-AntiMalware/1186760019/1 si salveaza-l pe Desktop.
Instaleaza-l si la sfarsit asigura-te ca ai bifat urmatoarele: Update Malwarebytes' Anti-Malware si Launch Malwarebytes' Anti-Malware. Apoi apasa Finish.
Dupa lansarea programului, selecteaza Perform full scan si apoi apasa pe Scan.
La terminarea scanarii apasa OK si apoi Show Results. Asigura-te ca e totul bifat si apoi apasa Remove Selected.(spune ce a gasit aici)
SI apoi descarca:
Combofix
http://www.softpedia.com/progDownload/Combofix-Download-152805.html
sau direct exe http://download.bleepingcomputer.com/sUBs/ComboFix.exe
Apoi asigura-te ca ai inchis toate programele care ruleaza (yahoo messengre, firefox, etc) si ruleaza ComboFix. Te va intreba daca sa inceapa curatirea. Apasa 1 si da-i Enter. Nu-l opri in timp ce scaneaza si dezinfecteaza sistemul. E posibil ca in timpul rularii lui desktop-ul sa dispara, dar nu te ingrijora.
La sfarsit va afisa rezultatele scanarii. clik pe remove!
Bafta!

13 răspunsuri:
| dorikut a răspuns:

Scaneaza computerul folosind MalwareBytes ( http://www.malwarebytes.org/ ) si SUPERAntiSpyware ( http://www.superantispyware.com/ ), apeleaza la optiunile "curata" si "sterge" pentru a elimina virusii din PC, da un restart si vezi daca mai ai probleme.

Succes! :)

| ganton a răspuns:

Scapi de el numa daca arunci calculatoru'

Răspuns utilizator avertizat
| smerti a răspuns:

Poti sa scapi de el cu un antivirus bun cum ar fi Symantek Endpoint Protection

| PokeEdy a răspuns:

Cauta fisierul unde ai virusi stergel si fa un control cu anttivirusu

| ღSคภ๔яค a răspuns:

Ia-ti un antivirus bun.De exp Avg.^^(eu pe asta-l am si e bine sterge virusii^^)

| razzor23 a răspuns:

Bd exista, poti sa stergi fisierul unde se afla si bagati un antivirus mai bun pe viitor

Răspuns utilizator avertizat
| stefania20 a răspuns:

Trebuie reinstalat

| Zamfir_Alex_1997 a răspuns:

Ai scapat de trojan

| Munteanu_Claudiu_1990 a răspuns:

Ba niciun antivirul nul poate sterge pe trojan este ca cancerul nu poti scapa de el ca este cel mai pericul si mai mare visrul trebuie sa reinstalezi windos si atunci scapi de el

| XkkOOjs a răspuns (pentru Munteanu_Claudiu_1990):

Prietene, nu mai vorbii prostii. Eu am avut 5 trojeni, am facut scanare cu AVG Internet Security 2014 in tot pc-ul si i-a sters.winking

| xxklaussxx a răspuns:

Mie dupa ce imi gaseste virusii nu ma lasa sa apas pe FINISH! Ce fac?