| ۰A۰n۰i۰m۰e۰ a întrebat:

Hey TPU!
Ce parere aveti despre aceasta unitate? : http://www.citgrup.ro/calculatoare/refurbished/hp_tower_ z800/6601.html

1. Știu că este ( refurbished ), ce parere aveti despre asta?
2.Analizati-o un pic va rog, si spuneti-mi ceva despre placa de baza, ce spuneti merg niste placi video dedicate bune, care ar fi acele placi?
3.Dar despre procesor este un six core (2, 66 Ghz) cu 12 MB cahe ( cahe este destul de bun ), se merita un procesor pe six core? Ce ziceti despre i5/i7 sunt mai bune?
4.Credeti ca este buna pentru gaming?

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

4. In nici un caz gaming. Unitatea aia a fost ca workstation, deci nu a fost facuta pentru gaming. Daca ai asta in minte, atunci proasta alegere.
3. Da si nu. CPU hexa-core, da, pare totul ok. Problema e ca are aproape 4 ani. SI in timp, performanta e depasita de procesoare mai noi. Oricum, e cam cat un i5 actual din socket 1150 daca vrei jocuri. Ma rog, 2*i5.
1. si 2. Nu am ce sa zic de unitate. E workstation. Realziezi ca astea nu sunt capabile de jocuri? Pe astea se pun char alte sisteme de operare, si nu clascul windows. Daca vrei gaming, cu 8000 lei, iei altceva.

| ۰A۰n۰i۰m۰e۰ explică (pentru sltlp):

Nu voiam sa o cumpar, prefer ceva pe procesoare i3/i5/i7 si... mi-ai recomanda ceva pentru gaming, ceva gen 4 gb cu i3 ( ca sa ii pun piese mai bune mai tarziu )?

| sltlp a răspuns (pentru ۰A۰n۰i۰m۰e۰):

Toate dupa buget...

| DeyCj a răspuns:

Eu aș face din el ceea ce o fost și anume un server pentru producție sau micro industrie de internet.De acolo i se trage conifurația ce o are cu două CPU-uri și 32 Gb ram, server ce acuma l-or făcut Gamming station că probabil s-o fi gdus hard-urile și paca de rețea(o fi fost și aia dual)(de aia l-o fi aruncat), la care aș adăuga dacă hardurile astea îs la 7200rpm, 4 HDD WD de 15. 000rpm și i-aș da un picuț de lucru la hosting dedicat, deși SAS-urile decât cele îs mult mai stabile decât cele S-ATA
Da va suporta lejer, că e server, deci nu îți face probleme de sursă.Mai mult ca sigur „jucăria ta e propulsată de o sursă de alimentare de 800-1200W ce îți va transfotma contorul de curent într-un „polizor".
Avantajul acestui hibrid este că va fi mult mai stabil, performant și rapid comparativ cu un gamming station pentru uzul casnic.Se știe ca un server trebuie să fie rapid și responsiv, iar dacă ești inteligent și vei pune hardurile în RAID vei avea și backup la date și și capaciotate de stocare date foarte mare.
Succes

| ۰A۰n۰i۰m۰e۰ explică (pentru DeyCj):

Placa de baza are 2 loturi de RAM de apacitate 64 GB, de unde iei o placuta Ram de 32 GB pentru un dual chanel? Bine eu cred ca mai mult de 8 Gb RAm nu trebuie la un PC.

| ۰A۰n۰i۰m۰e۰ explică (pentru ۰A۰n۰i۰m۰e۰):

Sloturi, am scris loturi, scuze.

| DeyCj a răspuns (pentru ۰A۰n۰i۰m۰e۰):

Modul Ram de 32 de Gb poți cumpăra de aici contra costul de 2.840 RON
http://www.crucial.com/store/partspecs.aspx?IMODULE=CT32G3ELSLQ41339
Dacă vrei performanță trebuie să și plătești.Da așa e, încă nu cazul mai mult de 16 Gb ram(și aia dacă vrei un hibrid home server-desktop) dar cum tehnologia evoluază rapid... ce azi e nou mâine va fi piesă de muzeu.
Cei de la Gigabyte gândesc la fel ca mine în viitor când vine vorba de tehnologie, de asta am pus placa asta de bază, că e de generație relativ nouă și măcar 5-6 ani să fie ok.
Puteam să fac un sistem pe AM3 +, dar deja îi de generație veche, procesoare nu prea se mai găsesc și și dacă găsești unul; cum trebuie(aici mă refer la un Phenom x4, X6) sunt scumpe și nu prea merită ivestiția.