| krlla a întrebat:

Cine imi poate spune si mie cineva cum s-au format zacamintele de sare? Urgent.

Răspuns Câştigător
| Mădulici a răspuns:

Istoricul sarii

Nu se stie cine si în ce împrejurari a folosit sarea pentru prima oara, dar timpuri stavechi, peste care s-a depus praful miilor de ani, se stie ca sarea s-a folosit ca ea a constituit mari preocupari pentru a fi obtinuta si chiar s-au purtat razboaie si s-au cucerit tari si subjugat popoare pentru a fi stapânita.

Daca am studia documente din vechime, am putea gasi ca Pliniu cel Batrân afirma ca exploatarea sarii a început sub al patrulea împarat al Romei Ancus Marcius, prin numirea a doi cenzori denumiti "salinatores" si care se stie ca au introdus impozitele pe sare.

Scrieri din China ne arata ca sarea se obtine prin fierberea si evaporarea apei de mare, iar locuitorii Chinei erau obligati sa plateasca darile de sare. În Egipt sunt cunoscute cu mii de ani în urma lacurile de sare, pe malurile carora sarea se depunea sub forma cristalizata, urmare a evaporarii sub actiunea caldurii solare.