| NushFRA a întrebat:

Stiti cum as putea sa obtin un domeniu gratis (.com,.net,.org,.ro)? Nu vreau sa folosesc freenom pentru ca e fals! Dau Funda(Doar daca raspunsul e util si ma ajuta sa gasesc ce am vrut)!

11 răspunsuri:
| VirtualWorld a răspuns:

Https://youtu.be/P4Uwdbrl_cc
Ia poftim, încearcă și zi-mi dacă ai reușit. E greu de făcut, dar dacă tu vrei asta poți realiza orice, orice este posibil.

| Alexandrionelu a răspuns:

Nu se poate gratis.
.Ro se cumpără, plătești odată și îl ai pentru totdeauna.
.Com trebuie plătit anual. Este al tău, nimeni nu ți-l poate lua, atât timp cât plătești anual o taxa.
Cred ca la fel este și cu.Net și.Org, dar nu sunt sigur.

| armiaso a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Si.ro se plateste pe o perioada, nu mai retin cat, s-a schimbat legea de vreo 2 ani parca, nu il cumperi odata si il ai pentru totdeauna.

| FaraNume1245 a răspuns:

Nu știm. Daca afli cum obții un domeniu gratis, să ne spui și nouă.

| Bizon95 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

S-a schimbat legea, acum TOATE domeniile.ro expira
chiar ma mir ca nu au fost dati in judecata, eu asa as fi facut, am contract care spune ca il am pe viata, MI SE RUPE ce faceti voi dupa aia, dar trebuie sa respectati contractul

oricum

daca vrei NEAPARAT alea 4 tld-uri (top level domain) atunci NU, nu poti obtine gratis asa ceva
daca nu te doare tld-ul atunci:
https://www.google.com/search?q=free+domain+name
daca vrei numai o redirectare (adica nu vrei www.matei.ro, si iti e indeajuns ceva de gen matei.us.to) atunci
http://freedns.afraid.org/

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Bizon95):

Mulțumesc pentru informare. Eu nu am mai cumpărat nici un domeniu de ani buni și chiar nu știam.
Urat din partea lor ca vor sa stoarcă tot mai mulți bani de pe domenii.

| Bizon95 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Ma rog, e cu dus si intors, sunt domenii foarte cautate, dar care le-a cumparat unul acum 25 de ani si apoi a dat ortul popii si nu mai are nimeni datele de connectare, ca pe urmasi nu i-a mai intresat, asa ca respectivul domeniu ar sta blocat FOREVAH, din cauza ca "pe viata" e o chestie cam aiurea, dupa ce mor nu am cum sa ii anunt si in nici un caz ei nu au nici un fel de politie de gen sa ii verifice pe proprietari ca au murit big grin

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Bizon95):

Adevărat și asta. Ar fi fost bine dacă la achiziționarea domeniului primeai un fel de titlu de proprietate, pe baza căruia puteai sa îl vinzi, sau sa îl lași mostenire, la fel ca pe un bun imobiliar real.

| Bizon95 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Da happy

| Vlad_Onofrei_1999 a răspuns:

Daca vrei un site pentru a-ti gasi un nume pentru viitorul tau website iti recomand https://www.bluehost.com/track/vladono3/.

| Vlad_Onofrei_1999 a răspuns (pentru Vlad_Onofrei_1999):

Domeniu gratis nu exista dar daca vrei ieftin iti recomand https://www.bluehost.com/track/vladono3/.