| Cloudyday a întrebat:

Voi ce casti Sony ati alege: MDR-ZX600, MDR-ZX300, MDR-ZX100 sau MDR-X110? Daca aveti sau ati avut cum sunt?

11 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

As alege Koss. Pentru o mie de motive. Printre ele si garantia pe viata.

| Cloudyday explică (pentru KodrutZ):

Merci de raspuns, dar eu vreau Sony. happy

| KodrutZ a răspuns (pentru Cloudyday):

Nu am nimic cu Sony, chiar sint fan al multor produse ale lor, mai putin castile. Nu zic ca nu ar fi bune, dar in majoritatea gamelor de pret ai alternative cu mult peste. DE CE Sony? Si plus de asta, cam in ce bani vrei sa te incadrezi?

| Cloudyday explică (pentru KodrutZ):

Pai vrea cineva sa imi ia si am mai avut casti Sony inainte si am fost multumita de ele. Pentru preturile pe care le au, sunt destul de bune, insa bineinteles, exista casti de 1000 de ori mai bune.

| KodrutZ a răspuns (pentru Cloudyday):

Mai pui citiva lei si iei Koss Porta Pro. Le am de vreo 5 ani, plimbate o gramada, schimbat buretii. 60 de ohmi. O sa te urasti pentru ca ai putut folosi altceva. Se aud la fel de bine ca seturi de 3-4 ori mai scumpe. Spun asta din experienta, nu din auzite.

| Cloudyday explică (pentru KodrutZ):

Posibil, insa depinde si de genul de muzica pe care il asculti.

| KodrutZ a răspuns (pentru Cloudyday):

Nu prea. Depinde de ce scula folosesti. Rahaturile de iPod-uri sau iPhone nu sint in stare sa scoata sunet suficient de bun pentru casti de 60 ohm. Daca asculti manele sau "muzica" de la casele de discuri autohtone gen Roton poti sa iei si casti de 20 RON, tot aia e. Din ce scoti sunetul pentru casti? Am ascultat pe KPP si metal, si clasica, si Prodigy, toate suna la fel de bine. Adica putin spus bine. E ca si cum ai descoperi sex*l dupa 20 de ani de onanie in care habar nu aveai ca exista ceva mai bun.

| Cloudyday explică (pentru KodrutZ):

Nu ascult manele sau muzica comerciala dn Romania. In fine, multumesc mult pentru sfaturi.

| KodrutZ a răspuns (pentru Cloudyday):

Porta Pro se preteaza la cam orice gen care se poate numi muzica. Si la trance si alte bazaconii de-astea super-sintetice. Nu e deloc sanatos sa fii fanul unei marci anume, asa ca cel mai bine ar fi sa asculti si alte casti pina in ~50-60 de dolari si abia apoi sa te hotarasti. Ai citeva optiuni interesante de la Sennheiser, Koss, Audio Technica, AKG...

| Cena_Jonh_1998 a răspuns:

Mai bune sant MDR-X110 pentru ca se aude sunetu clar poti sa le montezi si la boxe la statie daca are eu ti-l recomand am avut si eu si inauntru are un burete confortabil deci MDR-X110 sant mai bune

| Cloudyday explică (pentru Cena_Jonh_1998):

Multumesc mult pentru raspuns. Mi-ai putea spune si cat ai dat pe ele?