| AlexandruMMM a întrebat:

vreau sa-mi cumpar ochelari Orange VR1 si doresc sa stiu daca vor funcționa cu un Samsung J3(2016).In special vreau sa stiu ce e giroscopul si daca e dotat cu asa ceva. Nu raspundeti daca nu sunteți siguri.

1 răspuns:
| tpuuser999 a răspuns:

Salut,

Samsung J3 nu are giroscop (vezi aici: http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=7760&idPhone2=4854), dar iti spun clar ca nu pierzi nimic. Poti folosi ochelarii cu filme SBS 3D (side-by-side) in MX Player, iar majoritatea jocurilor de pe Google Play sunt doar variante demo care functioneaza o luna si dupa aceea cer abonare (card Visa/Master Card).

Iti spun din experienta, pentru ca am un E-Boda Avatar (l-am cumparat din Carrefour cu 160 ron, acum il gasesti si cu 60 nou, sau mai putin daca incerci pe OLX sau Okazii). Sincer sa fiu, m-am plictisit foarte repede si nu l-am mai folosit de aproape un an - pentru ceva cu adevarat interactiv trebuie sa cumperi un joc, sa ai telefon cu giroscop si sa cumperi si un joystick bluetooth.

Daca vrei sa-ti satisfaci curiozitatea, cred ca o sa te descurci si cu J3 asa cum e. Am vazut ca exista cateva proceduri dubioase care cer root si iti creeaza un giroscop fals (care functioneaza corect) folosind datele din accelerometru si alti senzori - dar cere root si nu m-as risca cu asa ceva.

Nu in ultimul rand, daca poti face rost de o pereche de lentile biconvexe (eu am vrut sa comand de pe banggood.eu, costa 8 euro si ajung in 1-2 luni), poti sa-ti faci singur o pereche de ochelari 3D Google Cardboard printezi sablonul (https://mdmundo.s3-us-west-2.amazonaws.com/......late.pdf), il lipesti pe carton, decupezi si montezi.