| anonim_4396 a întrebat:

Hi! Care sunt cele mai bune programe si/sau cele mai usoare metode pentru a utiliza parental control si firewall?

9 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Aici ai o lista cu programe de control parental free.
http://www.techradar.com/......fe-1140315
as adauga qustodio free care de asemenea ofera destule optiuni.

| mont a răspuns:

Kaspersky Internet Security sau optiune din router ori windows.

| anonim_4396 explică (pentru mont):

Merge chiar daca nu ai instalat pe calculator antivirusul Kaspersky?!

| mont a răspuns (pentru anonim_4396):

Kaspersky internet security e o solutie completa de securitate ce include si antivirusul kaspersky, nu e necesara instalarea acestuia separat! Totusi sper ca nu vrei sa ii blochezi copilului accesul la internet sad nu e bine sa ii iei libertatea!

| anonim_4396 explică (pentru mont):

Cu programul acesta nu se poate bloca accesul la anumite link-uri/url-uri? Eu nu vreau sa blochez tot accesul la net.

| mont a răspuns (pentru anonim_4396):

Se poate, cel putin la anumite categorii. Dar mai simplu e din router sau chiar opendns.

| anonim_4396 explică (pentru mont):

Si cum este din acestea 2 imi poti spune? As vrea in special la router.

| anonim_4396 explică (pentru mont):

Imi poti spune cum sa fac asta din OpenDNS?

| mont a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa iti faci cont pe https://www.opendns.com sa setezi dns-urile lor pe calculator in setarile de internet. Totusi cea mai simpla varianta e cu routerul sau un program instalat pe calculator in caz ca nu esti prea priceputa in ale it-ului. La kaspersky trebuie doar sa bifezi control parental si sa alegi categoriile de site-uri la care sa nu aiba acces, la fel si la altele.