| Parazitu1990 a întrebat:

Hristos a inviat! Am o intrebare pentru voi, am un laptop model ASUS G51J,problema e in felul urmator: cand dau restart din windows,se reseteaza se aprinde led-urile dar ecranul ramane negru (are si un sunet tip MIDI de la ASUS pe care il aud cand pornesc laptop-ul,dar nici acela nu se aude).Mai departe,la fel face si cand il pornesc,trebuie sa tin apasat butonul POWER,sa il inchid,il repornesc si abia dupa cateva incercari porneste. ce problema poate fi? SURSA, RAMI PLACA VIDEO, PROCESOR sau sa dau restart la bios? multumesc frumos.

3 răspunsuri:
| NonEinstein a răspuns:

Adevarat a inviat!
Problema e cel mai probabil de la sursa sau laptop-ul a facut de prea multe ori overheat.(in cazul in care nu ai un cooler)
In orice caz un restart la bios ar fi inutil, probabil trebuie sa iti schimbi sursa.
Parerea mea e ca G51J e un laptop foarte bun care nu trebuie neglijat( daca e problema de la overheat, cred ca gasesti un cooler si de la 100 RON).
In orice caz cea mai buna decizie ar fi sa in duci la un specialist care sa iti poata puna un diagnostic mai precis si eventual sa ti-l repare.
Numai bine.

| Parazitu1990 explică (pentru NonEinstein):

Are un singur cooler, care raceste placa video si procesorul, am fost cu radiatorul la un service, si mi-au spus ca ventilatorul este intr-o stare foarte buna.Cand il pornesc, pornit sta, nu se reseteaza nu are nimic.Problema este doar la pornire.Nu stiu ce sa mai fac.O alta idee ai cumva? Mersi mult de tot

| Parazitu1990 explică (pentru NonEinstein):

Am fost cu radiatorul la un service, baietii mi-au spus ca este intr-o stare foarte buna, si nu este necesar sa il schimb.problema este doar la pornirea laptop-ului.ecranul e negru.Cand reusesc sa il aprind, nu se reseteaza sau sa de-a alte sintome.Ai cumva alt sfat? Multumesc oricum de interesul dat!