| LoveMadScience a întrebat:

HTC desire 500 sau Allview V1 Viper?
Raspundeti cu argumente, va rog. Funda, bineinteles!

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Eu zic Allview Viper v1. Ca sa compari mai usor: http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=6024&idPhone2=5623
Vad ca cineva lauda desire 500, si o sa demonstrez ca e gresit.
1. Se plang de la Allview, dar se plang si de la HTC. e universal valabil.
2. Procesoarele facute de snapdragon sunt mai performante, e foarte adevarat. Numai ca e o problema. Desire 500 are cel mai prost procesor quad-core fabricat vreodata pentru un telefon mobil. Sunt procesoare dual-core cu MULT peste ce a pus HTC acolo. Din nefericire, pentru el, ce ofera Allview, e net superor. E procesor low cost, asa e la mediatek, dar ce a pus HTC e si mai ieftin de atat.
Mai departe. Camera, aici tine si de preferinte, dar nu uita ca e HTC=platesti si firma. Nu am facut poze, nu pot sa afirm nimic, dar sa nu te astepti la minuni de la nici unul. Oricum, respecituvl, iar, exagereaza.
Allview are diagonala mai mare si nu doar atat, are rezolutie HD. Deci Allview are de 2.4 ori mai multi pixeli decat are HTC-ul. Asta iti ofera imagini mult mai clare.
Htc-ul are degeaba ecranul mai mic. El a uitat sa mentioneze un avantaj imens la procesoarele mediatek: consuma extrem de putin.
Acum sa vedem ce a uitat. Allview are gorilla glass, deci ecranul rezista mai bine la zgaraieturi.
Cel mai rusinos lucru pentru HTC: are cel mai prost gpu posibil. Deci exista telefoane cu procesoare single core(gen xperia arc s, galaxy s1, etc) am luat telefoane mai vechi, care au gpu-ul superior. Ce e ala gpu: procesor grafic. la ce e bun: incearca jocuri 3d cu grafica mai complexa pe ambele. Ai sa aflii ce e ala.

| andyeyes99 a răspuns:

Eu zic Htc desire 500 in primul rand pentru firma. De Allview am vazut ca se plang multi si s-ar putea sa ai surprize. Procesoarele facute de Snapdragon cum este si cel de pe HTC sunt cele mai rapide procesoare, la Allview vad ca este Mediatek care este un procesor low-cost.Camera foto as merge tot pe HTC. Am facut poze si cu Allview si noaptea este ca si cum nu ar avea blit si nici asa pe lumina mai buna calitatea nu este satisfacatoare(camera pe care am testat-o era tot de 8 MP). Singurul atuu al Allview-ului este ecranul care este ceva mai mare cu 0.4 inch=1 cm in diagonala fata de HTC si este HD. Ambele telefoane au aceeasi capacitate la baterie, adica 1800 mah dar din cauza ca HTC-ul are ecranul cu mai putini pixeli, este mai mic si procesorul posibil sa fie mai bine optimizat acesta are o autonomie dubla. Eu as merge pe Htc, nici nu se discuta. Sper ca te-am ajutat.