| persseuss a întrebat:

Http://img.plici.ro/image/Fhz cand instalezi windows

pe la partea asta ce trebuie sa faci ca sa formatezi partitia?

multumesc

13 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

Pana sa intre in partitii tu ai dat pe prima oprtiune sau pe a doua? Si oricum ce hdd ai tu acolo e foarte slab. trebuie sa stergi totu si sa o iei de la zero. Incerca sa dai restart si pana sa ajungi sa intri la partitii dai pe a doua optiune.

| persseuss explică (pentru itsoft):

Custom am dat -a2a varianta...asta e o poza de pe net cu ce nu inteleg eu.

doamneeee

| K0sti a răspuns:

5 partitii pe amaraciunea aia de hdd?
Nu se formateaza din windows! Aia numai diletantii o fac! Foloseste asta: http://www.epasystems.ro/partition-wizard-home-edition/

| persseuss explică (pentru K0sti):

Asta e o poza dupa net, sa arat unde nu mi pare mie...nu e hardul meu

| valentin75 a răspuns:

Salut! Salveaza date de pe hard (stick sau dvd...etc.), sterge partitiile, faci doar doua partiti, prima de 35 Gb si restul. Prima partitie (cea cu sistemul de operare C) sa fie primary (obligatoriu), o poti face si pe urmatoarea la fel sau logical. Nu poti pune win7 pe o partitie de 6/7 Gb. Cele doua partitii trebuie sa le formatezi!
http://windows.microsoft.com/ro-ro/windows7/products/system-requirements

| Cristi_Stroe_1995 a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa stergi toate partitiile pe care le ai acolo si sa creezi o nouo partitie in care sa instalezi windowsul dar parerea mea este ca sa nu instalezi 7 pentru ca ai mem cam putina memorie incearca un sp2

| persseuss explică (pentru Cristi_Stroe_1995):

Aia e o poza de pe net cu ce nu inteleg eu.nu e hdd meu laughing

chestia e ca acolo nu mi apare optiunea sa formatez, exact ca in poza imi apare si mie,,, uff

| K0sti a răspuns (pentru persseuss):

Aha, scapasi! Nici nu trebuie sa apara si nici nu ne intereseaza de ce nu apare! Fa ce ti-am spus!

| persseuss explică (pentru K0sti):

Decat sa mi bat capu cu asta mai bine reinstalez windows ul /laughing

| K0sti a răspuns (pentru persseuss):

Nu conteaza ca reinstalezi windows-ul! Ce ti-am dat eu sa faci, faci inainte de a reinstala, tocmai! Scrie clar acolo, da voi ce sa cititi!

| persseuss explică (pentru K0sti):

Pai si daca am doar o partitie pe pc, in care e si windows instalat ce fac?

| K0sti a răspuns (pentru persseuss):

O repartitionezi...programul ala stie sa faca multe! Nu mai pune intrebari aiurea si treci la munca! Ti-am dat tot ce ai nevoie!

| Cristi_Stroe_1995 a răspuns:

Pai tie nu iti apare chestia de optiuni deoarece windowsul pe care vrei sa il instalezi nu este bootat adica tu ai pornit windowsul actual ai introdus cd ul in pc si ai dat instalare dar nu asa se instaleaza un windows. dai restart cu cd-ul inserat in pc apoi windowsul se booteaza iar apoi iti apare.