| Cretinul112 a întrebat:

Https://youtu.be/8M2oSR59QE0 poate să-mi zică și mie cineva cum pot face un astfel de clip?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Extrem de ușor.
Doar ca e ceva de munca.

Trebuie sa faci rost de harta Europei din anii doriți, și într-un editor foto (nici nu mai contează dacă pixel-based sau vectorial, poți folosi orice, începând cu GIMP, Inkscape, Affinity Photo, Affinity Designer, Adobe Photoshop sau Adobe Illustrator) pregătești diferitele ipostaze.
Dacă te uiți atent, începe cu anul 1170, și merge în ordine, deci ai nevoie de o nouă imagine pentru fiecare nou an.

Colorezi în editorul foto zona dorita, cu selecția zonei și apoi Fill cu culoarea dorita.
După care salvezi imaginea preferabil în format PNG, și poți alege pentru ușurință numele anului, caci îți va fi mai ușor când introduci imaginile în programul de editare video.
(1170, etc).

Mai ai nevoie de pozele alea ce vor veni în dreapta, și acestea le poți pregăti dacă vrei tot în editorul video, împreună cu toate acele rame /linii.

Se pot face și în editorul video, dar ia mai mult timp și e mai complicat.

La final, în editorul video imporți tot materialul pregătit, și îl montezi în cel mai simplu mod posibil, nu trebuie sa ai cunoștințe avansate.

Mai ai nevoie de muzica, și asta e.

Pentru editorul video, poți folosi
KDENlive
OpenShot
ShotCut
DaVinci Resolve Free (dar ar fi indicat sa ai 16GB RAM și un procesor decent)
Sau Blender (e puțin mai complicat, dar găsești tutoriale pentru toate pe YouTube, mai ales pentru Resolve, care e cel mai folosit în ultima vreme)

Cu plata ar fi:
Adobe Premiere
MAGIX Vegas Pro
DaVinci Resolve Studio

Pentru Android:
Adobe Premiere Rush
KineMaster

1 răspuns:
| Cretinul112 explică (pentru NLS):

Mersi happy