| JusTPauL a întrebat:

Îmi consuma cam multa baterie telefonul în timpul nopții.
Ca de exemplu ieri l-am scos de la încărcat pe la ora 11 și l-am pus în mod avion, ma gândeam ca din cauza semnalului consuma mai mult.
Dar nu a fost asa. De la 100% în 9 ore a ajuns la 92%.
In background am lăsat doar internetul care are 3 pagini deschise și sa nu își dea refresh l-am lăsat asa cum este, și YouTube.
În rest tot închis.
De ce consuma asa mula baterie? S9+ în cauza.
Menționez ca aveam aceeași problema și la vechiul telefon. Poate fac eu ceva greșit.
Menționez ca am și Du baterry instalat, dar nu cred ca consuma el asa de multa baterie.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Opt procente in 9 ore rezultă
optzeci procente in 90 ore adică aproape patru zile.

Ai un telefon tare, cu consum MIC!

Bula
| Bula a răspuns:

Daca opresti datele, wi-fi, bluetooth si gps si toate aplicatiile, atunci vei avea un consum redus la minim. happy
Noaptea si asa nu le folosesti in timpul somnului...

| JusTPauL explică (pentru Bula):

Nimic din cele enumerate de ține nu au fost active.
Deaia zic ca e bizar sa consume baterie asa multa în mod avion.

Bula
| Bula a răspuns (pentru JusTPauL):

Nu exista!
Cu ce a functionat internetul?
Chiar TU ai scris: "In background am lăsat doar internetul care are 3 pagini deschise și sa nu își dea refresh l'am lăsat asa cum este, și YouTube. "

Asta e posibil doar daca ai avut wi-fi sau datele conectate.

Unele pagini de internet functioneaza in permanenta in backgound, iar daca asculti Youtube, atunci consumul e si mai ridicat (cu procesarea video + audio ).

| JusTPauL explică (pentru Bula):

Din câte vad amândoi ați înțeles greșit.
Nu m-am exprimat eu bine.
Adică vreau sa zic ca nu erau închise, după ce m-am uitat prin ele, știi atunci când intri intr'o aplicație chiar dacă ieși ea rămâne cumva în background.
Na asa și browserul de internet, eu eram ieșit din el doar ca nu l'am sters și din background. Pentru ca eu citesc diverse chestii pe internet și dacă nu termin tot îl las asa, dacă îl șters și din bg, adică procesorul cu tot, când o sa reintra pe browserul de internet, pagina își va da refresh, și nu mai știu unde am rămas cu cititul.
Mai explicit de atât nu pot fi.
Oricum ideea e ca aveam doar browserul de internet și yt care nu erau șterse din background. Dar internetul și tot ce cine de consum de baterie era oprit, chiar și semnalul la telefon. Și în 9 ore în care m-am umblat deloc pe telefon el consumase 8%baterie.

Bula
| Bula a răspuns (pentru JusTPauL):

Si aplicatiile care functioneaza in background consuma, mai ales daca sunt mari si sofisticate.
Un consum de 1% pe ora nu este mare, inseamna autonomie in standby de 90-100 ore. Altii se bucura daca le tine o incarcare de dimineata pana seara. happy