| Darjan_Darius_1994 a întrebat:

Imi explicati va rog ce face acolo cu rezistentele de la minutul 1:27? https://youtu.be/Ej9ck8JoE2s

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Deci arduino: pune consumatori (rezistori) de putere pe sursă și constată că la 1.4A la 2.5A consum, tensiune e constantă și de la 3.7A sursa decupleză

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

NGheorghe
acum 24 minute | NGheorghe a răspuns:
Greșit. Acolo nu măsoară amperajul sursei ci "consumul" rezistențelor.
Tu pe o sursa de 5A poți sa pui doar aparate sau circuite ce consuma mai puțin de 5A, altfel sursa se va supraâncalzi si apoi se va strica. Amperajul sursei nu se poate măsura, ea este proiectata pentru a debita un anumit curent (amperaj) si se scrie Amperii pe ea ca sa nu o folosești pentru aparate sau circuite ce consuma mai mult decât poate sursa sa transforme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce sa faca, verifica daca minunata sursa (chinezarie la 3$... ) de 12V @5A chiar respecta specificatiile de tensiune si curent.
Cu un consumator in sarcina, sursa ar trebui sa pastreze o tensiune stabila de 12V in timp ce furnizeaza un curent de pana la max. 5A adica maxim 60W (12V x 5A)
Ce face el acolo e sa puna consumatori din ce in ce mai mari (rezistente de putere) in sarcina pe sursa, in timp ce masoara si citeste curentul furnizat si daca este vreo cadere semnificativa de tensiune cu respectivele sarcini.
Aparent, undeva pe la 3.6A sursa nu mai reuseste sa faca fata si intra pe autoprotectie ("decupleaza") ca sa nu se arda, iar pana la cei 3.6A constata ca tensiunea nu se mentine "perfect" la 12V, ci scade treptat, dar in parametri acceptabili.
Deci respectiva sursa in loc de 60W are o capacitate de undeva pe la 40W...

| Darjan_Darius_1994 explică (pentru anonim_4396):

Scuze, mersi mult da nu ma lasa sa dau funda ca cica raspunsul utilisatorului a fost avertizat, daca esti mai vechi stii.

| Voicu_Jimy_1998 a răspuns:

Masoara volti