| IonutGaby a întrebat:

Imi merge internetul foarte greuu, deci vreau si eu sa descarc ceva de 50 de mb si se descarca in 1 h, cu o viteza de 10 kb/s.Am router wireles.Ce sa fac ca sa mearga mai repede?

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pff.Uite cum sta problema cu akta ca si cu modemurile de internet. Astia au o limita de trafic. dupa ce atingi limita de trafic si o si depasesti, iti scade din viteza de conexiune.Au zis ca de la windows ca sa nu iti zica adevarul si sa nu fugi de la ei.
Daca mai ai contractul de la akta, deschide-l si vezi cati giga trafic iti da.Mai mergi si la iconita cu internetul si vezi pe acolo cat trafic ai facut. daca e depasit..Astepti pana la data de 1 sa iti dea din nou traficul initial scris in contract.Deci cu modem-urile e cam nasol,net mai putin,trafic limitat.
Cum vrei acum sa descarci ceva, asa ai descarcat si mai inainte si ai atins acel prag. daca il depasesti, iti taie din viteza. Inchid incet incet robinetul, pana la 0, 12 mbps.
Si prin wirelles, latimea de banda se ingusteaza, si de aici e buba.

| IonutGaby explică (pentru anonim_4396):

M-am saturat de ei, alte firme ieftine de internet si cu viteza destul de bunicica care ar mai fi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru IonutGaby):

La modemuri toate sunt cu limita de trafic. Orange-ul are 2 giga trafic dar daca descarci peste aceasta limita, scade viteza si la ei. Vodafone ela pamant cu doar 0, 5 giga. Daca ai romtelecom acolo, prin fibra optica, au optiunea de trafic nelimitat, 50 mb download, la 5-60 de lei.Altfel nu vad cum. Modemul de la Orange ar fi bun cu doi giga trafic dar, numai interent, fara download ca se duce imediat traficul.

| The4Ever a răspuns (pentru IonutGaby):

Romtelecom, au si ei probleme, dar e din cauza ca stai la tara. Sau poti incerca Media Sud daca ai pe acolo.

| Okkultist a răspuns:

Reinstalezi windowsul.

| IonutGaby explică (pentru Okkultist):

Lam reinstalat ieri!

| The4Ever a răspuns:

Pai ai putea sa te conectezi la router sau daca esti deja conectat ar trebui sa-i suni pe cei de la firma sa le ceri o viteza mai mare.
Inainte imi mergea cu 200kb/s si i-am sunat si mi-au dat 2mb/s pentru doar +1Euro la factura happy.

| IonutGaby explică (pentru The4Ever):

Eu nu sunt de la rds sau astea, Stau la tara si am net de la AKTA, inainte era alta firma dar si-aschimbat numele, au venit astia odata si mi-au zis ca nu am windows activat..si de asta merge greu

| The4Ever a răspuns (pentru IonutGaby):

Ce perla au scos laughing. Nu-i adevarat.
PS. si eu sunt de la tara.
Eu zic ori incerci cum ti-am zis ori ii mai suni odata si-i mai intrebi despre problema.
Ce-are de-a face activarea windows-ului cu viteza netului laughing, acum serios? L-am avut odata 1luna neactivat si nu m-a afectat cu nimic, decat ca n-aveam imagine pe desktop, in rest nimic.

| IonutGaby explică (pentru The4Ever):

Mi saspus ca am viteza de 50 de mb/s.Culmea e ca verisoul meu a facut un test de viteza, la download 20-30 mb/s iar upload 50, eu 3 mb/s upload 25, avem internet dela celasi furnizor.

| Bobocea_Adrian_1910 a răspuns:

Renunta la dragoi