| mely09 a întrebat:

Imi puteti explica si mie va rog principiul de functionare al fierului de calcat?

2 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Asupra unui material textil umed apeși ușor cu o bucată de metal cald. Inițial fusese au fost cu cărbuni calzi, cu jar, cu nisip fierbinte, etc. După descoperirea curentului electric și a faptului cu prin trecerea curentului printr-un rezistor, rezistență electrică, o parte din energia electrică se transformă în căldură, au fost făcute fiare de călcat, mult mai puțin periculoase, cu electricitate. Acestea au fost numite inițial, fier de călcat electric. Unul ceva mai modern are și termostat, ca să nu deteriorezi hainele pe care le calci, folosind o temperatură prea ridicată. Au mai suferit și alte modificări, în timp, spre a ușura acțiunea, de a călca.

| apples a răspuns:

Se incalzeste o rezistenta cand bagi curent prin ea?!