| Petre25565 a întrebat:

Imi puteti spune si mie care este limita de harddisk la pc-ul meu si cati rami intra daca puteti sa imi spuneti si ce tip de rami imi trebuie
Aici aveti link de la PC:https://www.dell.com/......hspecs.pdf

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Din cate vezi acolo, 250 ar fi o "limita", dar nu ai cum sa fi "limitat" la o memorie sata de tip hdd, nu e ram. In functie de porturile sata poti include orice hdd pe sata, dar cu limitari la viteza, daca portul e sata 1 si hdd-ul e sata 3 o sa ai limitarea pe bandwitch de cativa gbp/s dar nu prea cred ca o sa atingi viteza respectiva. Poti opta pentru orice hdd pe sata http://bit.ly/2GLUW15 atata timp cat si hdd-ul tau e sata, nu ide.

| BobocelMihai a răspuns:

Ai intre 512 mb pana la 8gb maxim pe ambele placute de rami. Daca pui 2 placute de rami sa fie de aceeasi frecventa si sa fie dual channel si sa fie DDR2. Hardul de 500 gb este perfect. happy

| Vlad9091 a răspuns:

Ca idee, la hard disk, din cate stiu eu, la sistemele din 2005 in sus nu mai au limita la capacitatea stocarei. La hard disk poti sa pui ce capacitate vrei dar la ram, este total diferit.Ramul este de mai multe tipuri (ddr, ddr2, ddr3, ddr3L,ddr4), Acesta pentru a fi compatibil cu placa ta de baza, trebuie sa verifici in sistemul de operare (cu cpu-z, speedfan, hwinfo32, aida64, etc) "CAS latency" (cl12, cl13, cl14, cl15, etc)si frecventa. Sistemul tau suporta memoria de tip ddr2, cu viteza intre 667, 800mhz. Capacitatea maxima este de 8GB.