| EZ98 a întrebat:

Îmi spuneti mie cineva cât vine la noi ora asta? Atunci începe un concurs într-un joc dar nu stiu la noi în România ce ora o sa fie. Poza:

https://i.imgur.com/tbyLRix.png

8 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Romania e cu 2 ore in avans, deci acolo scrie 12-2 pm in Ro asta ar fi 14-16 (2-4 pm)

| Lostlyric a răspuns (pentru lpavel):

Nu cred ca e asa. UK-ul nu este pe GMT tot timpul anului. Acolo se foloseste conversia orelor UK pe GMT direct. UK este GMT+1 acum, iar noi suntem GMT+3. Chiar daca diferenta dintre noi si UK e de doua ore, convertit in GMT tot trei ore sunt. Deci, orele 15-17 ale Romaniei.

| lpavel a răspuns (pentru Lostlyric):

Ai pe cineva in Anglia? Banuiesca ca nu de aceea faci socotelile astea... mai bine ai tacea!

| Lostlyric a răspuns (pentru lpavel):

Si daca tac, asta nu ma va opri din gandit. Spre deosebire de altii...

| lpavel a răspuns (pentru Lostlyric):

Asa este, poti gandi dar asta nu inseamna ca ai dreptate laughing

| Lostlyric a răspuns (pentru lpavel):

Ce ora avea Romania daca ecuatia era asta: 12-2p.m. GMT+1(UK)? Mai fac o incercare. Conversia este direct in GMT. Atat. UK acum este GMT+1, iar Romania este GMT+3.
Uite diferenta de GMT: https://greenwichmeantime.com/time-zone/gmt-plus-1/

| suntserios a răspuns (pentru lpavel):

Omul are dreptate, logica lui e corecta. Uk e in acest moment pe GMT+1 deci Romania e cu 3 ore inainte de GMT si Londra la 1 ora in plus fata de GMT. Aparent pe tine te a depasit calculul asta

| Algo098 a răspuns:

12 - 2 pm gmt(UK)
http://www.timecalculator.net/12-hour-to-24-hour-converter
ora 12 pm e ora 12 in format 24
ora 2 pm e ora 14 in format 24
deci orele 12-2pm inseamna 12-14 in format 24
apoi fata de gmt noi suntem cu 2 ore in plus si tinand cont ca am dat ora inainte cu o unitate - ora de vara, vom fi cu 3 ore in plus fata de ora gmt.
In concluzie orele respective 12-2gmt ar insemna la noi 12-14 la care adaugam 3 ore, deci 15-17

https://greenwichmeantime.com/uk/time/

daca ar fi ora UK diferenta ar fi de 2 ore din cauza ca si ei au ora data inainte cu o ora - ora oficiala de vara sau British Summer Time (BST) = GMT+1
daca insa e ora gmt, diferenta ar fi de 3 ore

pentru siguranta, se poate urmari concursul de la ora 14