| ionut123K a întrebat:

Îmi trebuie STICK sau CD pentru a reseta calculatorul?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca folosesti opțiunea Reset this PC, din Settings, nu e nevoie de nimic.
Trebuie doar sa alegi dacă dorești sa-ți păstreze fișierele (din Documents, Downloads. ) sau dorești sa șteargă tot de pe partitie.

Insa de multe ori, in functie de problemele pe care le întâmpini, e necesar sa reinstalezi Windowsul prin metoda clasica, si pentru aceea e nevoie de stick/DVD cu kitul de instalare.

| ionut123K explică (pentru NLS):

B

| ionut123K explică (pentru NLS):

Ms

| ionut123K explică (pentru NLS):

Am auzit că fără STICK nu pot.
Mai e că eu am uitat parola de la calculator și nu cred că pot să intru în setări

| NLS a răspuns (pentru ionut123K):

Pai daca nu poti intra in Windows, trebuie reinstalat Windowsul, si pentru asta e intr-adevar nevoie de stick cu kitul de Windows.

Poti merge la un vecin, prieten, ruda, coleg, si in 15-25 minute l-ai facut.

De aici apesi pe "Download Tool now"

https://www.microsoft.com/en-gb/software-download/windows10

si dai Next, alegi "Create Installation Media (USB...) "
apoi alegi "ISO File" si salvezi imaginea in calculator.

Descarci RUFUS de aici: (3.20 Portable)

https://rufus.ie/en/

Intri in el, si tii cont de cele 4 lucruri pe care vezi aici:
(de la SELECT alegi imaginea ISO cu kitul de Windows,
alegi MBR sau GPT in functie de ce BIOS ai,
si NTFS in loc de FAT32)

https://imgur.com/4cz5aAB

Dupa ce apesi Start si astepti 15 minute, la final ai stickul necesar.

5 răspunsuri:
| Cleopatra190 a răspuns:

In general stick, pentru ca intra mai multe date acolo.Dar ambele sunt bune