| Udrea_Dragos_1996 a întrebat:

Imi trebuiesc drivere pentru windows 7? si daca imi trebuiesc va rog sa puneti toate driverele necesare,ex:audio,network, video etc

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Asta depinde de ce placă de bază și ce placă video ai la calculator. Dacă ai Windows 7 și ți-a recunoscut placa de rețea atunci driverii îi găsești în Automatic Updates.Succes

| vladutcornel a răspuns:

Tehnic, drivere îți trebuie mereu, chiar dacă uneori sunt incluse în Windows și nu trebuie să descarci și să instalezi nimic.
De exemplu, prin simplul fapt că intri în Windows, după instalate, înseamnă că unele drivere s-au încărcat (driver pentru video, internet ș.a.).
Dar bănuiesc că întrebi de drivere dedicate.
Pentru astea, în principiu, dacă merge componenta, nu e nevoie (ex. dacă merge net-ul, nu îți trebuie neapărat driver pentru placa de rețea).
Dar uneori, de obicei la plăcile video, se întâmplă să nu meargă cum trebuie sau să nu poți controla unele chestii doar din interfața Windows.
E bine să rulezi programe care scanează ce ai și caută pe net care sunt ultimele versiuni ale driver-elor.
Eu folosesc SlimDrivers, care în versiunea gratuită are limitări fără de care pot să trăiesc (nu instalează automat, trebuie să apăs eu Download la fiecare driver în parte - first world problem).
Poate alții care instalează Windows mai des știu altele mai bune.
Câteva ponturi, dacă folosești SlimDrivers: Ai grijă la instalare să nu îți instaleze alte programe. Apoi, după ce ai instalat toate driver-ele, dezinstalează SlimDrivers.

| K0sti a răspuns:

Ti le pune producatorul...doar trebuie sa-l intrebi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banuiesc ca poti intra pe Google. Deci intri pe Google si scrii marca laptopului sau a pc-ului tau. De exemplu scrii pe Google : „suport Toshiba satellite" fara ghilimele. Intri in site-ul producatorului pc-ului tau si acolo dai la drivere. Iti va cere serialul pc-ului tau unde il poti gasi undeva scris pe spate. Dupa ce ti-a recunoscut pc-ul, cauti drivere de LAN, WLAN (in cazul in care ai placa wirelles la pc sau laptop), sound, card video etc. Este recomandat sa le descarci si sa le instalezi pe toate.