| Criveanu a întrebat:

Imi ziceti si mie ce placa video e compatibila pe placa asta de baza? tongue4M90-M7A

Răspuns Câştigător
| heldeN a răspuns:

Ce ai tu acolo ddr2 e RAM-ul nu placa video, care nu au nici o legatura
Placa video ia ddr5 e mai rapida, mai noua...

10 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Din ce vad pe net placa are port pcie, deci in teorie 99% din placile de pe piata sunt compatibile. Prin urmare, tot ce e aici http://bit.ly/So6OrE e compatibil.

| Criveanu explică (pentru sltlp):

Merg si cele de ddr3? Ca mie imi arata ca e de ddr2...

| Criveanu explică (pentru heldeN):

Eu la placa de baza am frecventa 533/http://www.pcgarage.ro/......it/....Imi merge placa asta video?

| Criveanu explică (pentru heldeN):

Eu am mai incercat o placa video GIGABYTE 256mb si nu a mers..Nu se aprindea monitorul happy

| heldeN a răspuns (pentru Criveanu):

Asta era vina placii video nu a ddr-ului, eu de ex am placa video ddr5 pe placa de baza ddr3 pentru ca nu are nici o legatura tip-ul ddr-ului de pe placa de baza cu cel al placii video
Daca placa ta de baza are PCI-express, poti pune orice placa video care are PCI-express chiar daca e ddr2, ddr3, ddr5...dar merg pe ddr5 ca e tehnologie mai noua, mai rapida

| Criveanu explică (pentru heldeN):

Pai unde vad daca e PCI-express?

| heldeN a răspuns (pentru Criveanu):

Am cautat modelul placii tale de baza, din fericire are PCI-express

| heldeN a răspuns (pentru Criveanu):

Ce ai tu acolo ddr2 e RAM-ul nu placa video, care nu au nici o legatura
Placa video ia ddr5 e mai rapida, mai noua...

| heldeN a răspuns:

Orice placa video de pe piata, placa ta de baza are PCI-express, iar toate placiile video din prezent au acel slot
AGP nu se mai fabrica de mult timp

| Criveanu explică (pentru heldeN):

Merg si cele de ddr3? Ca mie imi arata ca e de ddr2...

| sltlp a răspuns (pentru Criveanu):

Da, merg. Daca nu esti convins, te rog sa faci ceva.
Cauta, si ai sa gasesti foarte rapid placi video cu ddr5. Te rog sa imi cauti si mie o placa de baza cu ddr5.
ps: nu exista nici o legatura intre ddr-ul de la placa video si cel de la placa de baza.