| Lightdark a întrebat:

In ce an a apărut primul telefon prototip*al viitorului* adică gen Samsung Galaxy X 2018 YotaPhone 2 2014 dar cel mai primitiv telefon al viitorului in ce an a fost lansat? Apropo când a apărut primul telefon Flodabil din lume cu display LCD?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Primul telefon smart asa cum il cunoastem si astazi este cu siguranta primul model de Iphone cel lansat in 2007, desi pana atunci au mai fost cateva telefoane "smart" usor diferite lansate cu mult inaintea acestui iphone, este vorba de telefoane produse de Nokia, Ericsson, IBM sau HP, in anii 90'!

Cat despre aceste telefoane "foldable phone", primul din lume considerat pioner a fost Nokia Morph lansat in anul 2008.
Primul prototip insa a fost lansat in 2006 de catre brandul Philips.
Actual taticii acestor ecrane fold sunt cum bine ai banuit Samsung, insa nu sunt singurii care fac astfel de telefoane, si Huawai face si Motorola a facut unul este vorba despre Motorola Razr (2020).

Este un domeniu si o industrie in care azi cineva lanseaza ceva si maine apar 3 branduri care lanseaza altceva mai bun!

| sierra1 a răspuns:

"In ce an a apărut..."

YotaPhone 2 2014 - desigur, in 2014 (decembrie dacă contează...)

| relian a răspuns:

Primul prototip al viitorului, wow asta da fraza laughing prototipu viitorului, care viitor mai exact?

Sta pisica in coada de soarce ce exprimare ai tars aici laughing