| nukeyly a întrebat:

In ce conditiii un site www cunoscut, gen eMAG poate disparea complet de pe net?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca acel site dispare pe toate dispozitivele, atunci este blocat de cineva de pe internet (proprietarul nu si-a reinnoit sau si-a sters abonamentul, eventual cineva a blocat accesul la acel site).

Daca site-ul DOAR pe un singur dispozitiv nu functioneaza (dar pe cealalte da), atunci acel site s-a marcat pe "lista neagra" a site-urilor periculoase de pe dispozitivul tau.
Acest lucru se produce des de virusi/malware-uri (se blocheaza tot mai multe site-uri, dupa ce le-ai accesat) sau chiar de sistemul de aparare (browser, program antivirus etc.).

| aditimus a răspuns:

Doar daca il cumpara cineva, momentan e cel mai bun site de vanzari din tara cu multi clienti multumiti.

| sierra1 a răspuns:

E ca la mașini: il "radiază" și basta sau deși nr de inmatriculare (adresa) rămâne alocat, o ții in garaj (fără server funcțional)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În condițiile în care afacerea dă faliment.

| Wr3nch a răspuns:

Se cumpara, se schimba numele sau se inchide, si sa platesc bani grei sa se stearga mentiunile pe Google.

| oglindasultanului a răspuns:

Cat de cunoscut ce stii despre el? daca e cunoscut, cauti pe google ca scrie cand se intampla ceva, posibil sa-si schimbe url, sau sa nu fie cunoscut, ci ilegal.

| goguPatent a răspuns:

Cineva sterge sursele de pe server/e sau scoate domeniu din dns sau expira domeniu. Asta tehnic vorbind

| blairelovesmusic a răspuns:

Poate sa dispara daca da faliment.