| Mimmisor a întrebat:

In ceea ce consta un pc pentru gamming, care placi video ar fi bune, dar si accesibile din punct de vedere financiar : ATI, GeForce sau Nvidia? dar procesor? Inafara de placa video care e componenta esentiala pentru gamming mai este ceva la fel de esential?

1 răspuns:
| DonKim a răspuns:

Exista doar doua producatoare de placi video ATI(vechiul AMD) si Nvidia( din care fac parte: GeForce, Quadro, Tegra, Tesla, nForce).Ce alegi dintre acestea doua tine de preferintele fiecaruia(unii sunt fani ATI, iar altii Nvidia), depinde de experientele avute in trecut.Sunt placi bune ca pret/performanta la ambele brand-uri, in functie de ce buget dispui sigur se gaseste ceva.Cat despre procesor, apare discutia "procesor de la AMD sau de la Intel"...pentru jocuri poti sa iti iei un quad-core de la AMD (phenom) pentru ca e mai accesibil ca si pret decat un procesor de la Intel si performantele sunt apropiate.Cu o placa video decenta, un procesor quad-core si 4 Gb ram nu o sa ai probleme cu niciun joc momentan.