| anonim_4396 a întrebat:

In timp ce filmez si pozez cu un Canon 1100 D dslr 18-55, imi tot apare o pata pe obiectiv, e mica pata, nu stiu cum sa scap de ea. sad

3 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Curata-l, ai praf pe senzor.

| Admunssen a răspuns:

Mergi cu aparatul la un specialist. Acel senzor despre care se spune este extrem de "gingas" Se numeste videocaptor si pe el ajunge imaginea prin obiectiv. Pata poate fi din cauza unui fir de praf chiar pe una din lentilele din obiectiv. Poate fi un fir de praf chiar pe videocaptor.

| GeorgeMihai a răspuns:

Sa nu intelegeti gresit dar cand filmez sau pozez uitandu-ma pe ecran la aparat tot vad o pata, am sters obiectivu pe dinafara de praf cu o batista speciala si tot deagaba.