| anonim_4396 a întrebat:

Intel core 2 duo e6550 ce memorii suporta? Acum am 2 gb memorie, pot sa o inlocuiesc cu memorie mai mare?

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Iti suporta memorii pe 1333 mhz in general, dar depinde ce placa de baza ai si exact ce rami. instaleaza CPU Z si spune ce placa de baza si ce model de rami si, si ce buget, si-ti recomandam ceva bun. Te poti duce spre o placuta de minim 4gb clar. Conteaza cl-ul, timing-ul, frecventa etc.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de placa de baza pe care este. In principiu memorii DDR2. Daca spui denumirea placii de baza iti spun ce suporta. Ideea este ca nu numai de capacitate trebuie sa tii cont ci si de frecventa.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu procesorul hotareste ce memorie suporta, ci PLACA de BAZA.
Cauta manualul utilizatorului pentru placa de baza, acolo gasesti ce tipuri si ce marimi se pot folosi pe placa ta.