| RedPorcelain a întrebat:

Intotdeauna m-am intrebat de ce zboara avioanele? Imi spune cineva de ce zboara thinking

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pt ca au fost facute pentru a zbura, au fost facute multe calcule si diferite teste pentru a crea un avion si inca se mai fac, Aerodinamica, fuselajul motoarele totul e luat in calcul revizat si testat. Apoi rezultatul final avionul gata la zbor.

| Nicolelenaa a răspuns:

Cred ca trebuia sa sune asa intrebarea ta: Cum zboara avioanele?

Avioanele zboara datorita presiunii aerului de sub aripile sale.
Asa cum zboara si un avion de hartie. Avionul adevarat sta mai mult in aer deoarece are motorhee hee

| ProjectJackpot a răspuns:

Este simlu:pentru ca le sufla vantulthinking
N-ai observat ca la tornade, chiar si casele zboara?

| andreylarentiu a răspuns:

Pai sa transporte oameni/marfa dintr-un loc in altu. ce e asa greu?

| Bitzy a răspuns:

Buna! Iti dau un exemplu. El ne ajuta sa ajungem la destinatie (Franta, Spania, Germania etc.)mai repede decat cu masina.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Avion
Pa-pa!
Sper ca te-am lamutit!

| purplestar14 a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Avion
Asta am gasit. Sper ca ti-am fost de ajutor.;)

| SoulReaver a răspuns:

In timp ce se deplaseaza inainte aripile avionului genereaza portanta. portanta se produce atunci cand presiunea aerului de sub aripa creste si cea de deasupra scade rezultand ridicarea avionului.

| RedPorcelain explică:

@gogufu1 esti cam prost de felul tau nu? intrebarea asta mi-am pus-o si eu si imi trebuie si pentru la scoala gayule tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avioanele nu zboara. aveti dovezi că zboară? e un trucaj ordinar

| Tzucu a răspuns:

Avionul este o aerodină prevăzută cu o suprafaţă portantă fixă ce asigură sustentaţia datorită vitezei de deplasare. Viteza de deplasare poate fi asigurată fie de acţiunea unor grupuri motopropulsoare, fie de acţiunea unei componente a greutăţii (în cazul zborului de coborâre sau al zborului fără motor)
funda? :*

| airlinestravel a răspuns:

Zboara ca sa nu stea la sol happy. Da, avioanele zboara ca sa ajungi mai repede dintr-un colt in altul al planetei. sa zbori mai repede peste oceane, sa vezi lumea de sus.