| Achim_Florin_1991 a întrebat:

Intrebare: Daca as multiplica energia electrica prosusa de un sistem fotovoltaic de 3 kw prin mijloace mecanice nu prin transformare sau invertoare pana la puterea de 500kw as putea sa le vand energia celor de la >enelmai pe scurt ii intereseaza daca eu din 10 panouri scot un mw

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu poti vinde imposibilul...

| romaniaTEiubesc a răspuns:

E mica cantitatea.s-ar putea sa nu te bage in seama.E acelasi situatie cu taranul care produce 1000 de kg de rosii si apoi vrea sa incheie un contract cu unul din lanturile de hipermarketuri existente in Romania, gen billa sau carefure.
Cererea e cu mult mai mare decat oferta si nu se merita.
dar daca in loc de 1mw ai scoate 1000 mw s-ar putea sa sunte mult mai tentant.