| Sr._Serioja_1905 a întrebat:

Întrebarea este dacă pot dezinstala (elimina) componenta system Powerschell și cum, sau las totul așa.Am blocat powerschell.exe deoarece era infectat cu IDP.AMSI.40 – Detectare linie de comandă; Process C: \Windows\SYSWOW64\WindowsPowerSchell\v1.0\powerschell.ex e; Detectat de : Scut comportamental, Stare : blocat.

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ti s-a spus mr. deja ca reinstalarea de windows este ceea ce trebuie!
In mod normal un malware nu trebuia sa ajunga atat de departe adica sa penetreze sistemul de aparare al windows, asta cu siguranta a fost pentru ca i s-a dat acces instalandu-se aplicatii malitioase de pe net!
Ruland acele aplicatii care si-au creat drepturi privilegiate, de administrare

As renunta la windows 11, eu folosesc windows 10 22H2
cred ca e mai ok din multe puncte de vedere, pe langa asta nu e vechi pentru ca primeste update in continuare!

daca nu stii sa faci instalare de windows mergi la un specialist, poate sa iti puna varianta gratuita, eu recomand windows 10 PRO varianta gratuita

Se sterge partitia cu totul se da format lent si se scapa de malware care are si rootkit

Se elimina inainte si softuri malitioase instalate sau folosite in forme latente pe alte partitii eventual pe alte HDD/SSD folosite la acelasi PC/laptop ca si partitii logice sau primare
Am gasit in arhive zip sau rar fisiere care doar anumite aplicatii antimalware mi le vedea ca si malitioase!
Pe langa asta as aduce la zi softurile pe care le folosesc in mod uzual instalandu-le din nou la ultimile versiuni, daca am softuri care sunt portabile le sterg si descarc versiunile la zi, de ce? pentru ca anumite softuri se pot exploata si dai acces din nou unui atacator sa instaleze malware pe deviceul tau

Cand sistemul este cangrenat e clar ca a fost compromis si este nevoie de instalare de sistem de operare curat!
E clar ca au fost masluiti registri si procese si modificat si firewallul!
As face o reconfigurare si a routerului, schimband datele de conexiune in router adica cele la care ma conectez sa configurez routerul (adresa de genul 192.168.0.xxx) cat as schimba numele SSID si parola de criptare a conexiunii (WPA2 etc) care este diferita de adminul routerului!

Cum am zis daca nu stii atunci apeleaza la un specialist si da-i sa citeasca comentariul meu

| Sr._Serioja_1905 explică (pentru Simpatic):

Mulțumesc

| Simpatic a răspuns (pentru Sr._Serioja_1905):

Nu ai pentru ce!

| carevaescu a răspuns:

Cea de vrei sa faci este un format.

Powershell e un component integru in Windows, așa că daca e virusat, înseamnă că cel mai probabil e foto tot sistemul.

| Sr._Serioja_1905 explică (pentru carevaescu):

Am dezactivat Powerschell.exe, oricum nu face nimic, nu mai am nici un virus, doar mesajul de la pornire : Singura problemă este că la restartare îmi apare mesajul de la Avast : Numele amenințării : "Am blocat powerschell.exe deoarece era infectat cu IDP.AMSI.40 – Detectare linie de comandă; Process C: \Windows\SYSWOW64\WindowsPowerSchell\v1.0\powerschell.exe; Detectat de : Scut comportamental, Stare : blocat.

| carevaescu a răspuns (pentru Sr._Serioja_1905):

Ok, fii naiv, nu ai niciun virus
¯\_(ツ)_/¯

| carevaescu a răspuns (pentru Sr._Serioja_1905):

Si nu, nu poti dezactiva sistemul shell, poti doar ascunde terminalul. Adica el inca există, doar ca tu nu l mai poti accesa.

| Sr._Serioja_1905 explică (pentru carevaescu):

În Windows 11 22H2, aplicația implicită utilizată pentru a găzdui ferestrele consolei a fost schimbată în Terminal Windows. După actualizarea din octombrie 2022, linia de comandă, Windows PowerShell și alte aplicații consolă vor apărea într-o instanță de Terminal Windows.
Start - Sistem - Pentru dezvoltatori - Selectez Powerschell (l-am dezactivat), apoi :
- Aleg Terminal și setez în loc de „Lasă Windows să decidă" aleg opțiunea Terminal Windows.

| carevaescu a răspuns (pentru Sr._Serioja_1905):

Ok. Doua chestii. Exista un sistem shell de executare comenzi, si exista o aplicatie de introducere manuala a comenzilor (powershell)

Ceea ce ai facut tu acolo pur si simplu ai spus windowsului sa nu l mai foloseasca in anumite condiții. Nu înseamnă ca nu mai exista (ergo eroarea respectiva)

Eu tot zic sa formatezi windowsul. De ce? Pt ca in mod normal C: \Windows\SYSWOW64 ar fi un folder protejat. Faptul ca acum ai un virus acolo înseamnă ca mai multe componente windows au fost compromise, si datorita sistemului de securitate, nu pot fi detectate de avast. Avast nu are acces la toate fisierele si procesele, dar nu am cum sa ti explic aici despre inelele de privilegii in hardware si in sistemele de operare...

Mi-am făcut datoria insa sfatuind un format.