| Georgicuță a întrebat:

Kingston Datatraveler 8 GB (Stick). Pc nu mi-l mai vede. Apare iconita transparenta. Daca ii dau propertiers are 0 bytes nu e nici Fat32 nici Ntfs si daca incerc sa il formatez sau sa intru in el spune "Please insert a disk in drive A:". Cand il conectez in pc "Removable disk A:" apare dar apare cu o transparenta 60% asa.Si cand il scot dispare Removable-ul. Ce pot face? Am vrut sa bag un film HD de 4, 5 gb pe el si aveam loc inca 6 gb si spunea ca numai am memorie pe el. L-am formatat am bagat un film normal de 700mb si pe la jumate mi-a dat o eroare de la film. I-am dat cancel, am sters filmul l-am formatat.Pe urma nu era accesibil, pe urma l-am formatat din cmd si era gol-golut dar avem memorie disponibila doar 4 gb. Apoi si-a revenit. Iar am incercat chestia cu filmul dar de data asta a fost K. O.straight face PLS. Funda

3 răspunsuri:
| Yugeen a răspuns:

Din ceea ce cunosc eu asa ceva se intampla doar in cazul produselor contrafacute, caz in care nu poti sa faci altceva decat sa te bazezi doar pe 2 GB (de obicei produsele astea "mesterite" vin cu chip-uri de memorie de 2, 4 sau 8 GB si m-as mira ca al tau sa fie de 4-8 GB).

Ceea ce iti pot recomanda este sa iei de pe Softpedia programul HP USB Disk (este gratuit) si sa incerci o formate NTFS din el.

Un alt lucru pe care il poti incerca, mai complicat insa, este sa te informezi (google can help) despre rescrierea MBR-ului (master boot record) de la stick-urile USB.
Din ceea ce am vazut la o scurta cautare este posibila rescrierea MBR-ului dar doar sub Linux (eu iti recomand Ubuntu, il gasesti, gratuit, pe www.ubuntu.ro ).

Succes! :)

| AlexCrb a răspuns:

Probabil ai sters partitia dupa el. Asa am patit cand l-am formatat pe al meu prin CMD. Incearca sa vezi daca merge partitionat...

| Georgicuță explică:

Va multumesc dar niciun program si nici Gpart din ubuntu (L-am instalat cu virtual box) nu mi-l vede.El apare in my computers ca acele foldere ascunse, pe care la vezi intrant la folder options acolo.sad Deci e mort.Asta e, luam altul dar nu e contrafacut, e luat din magazinul flanco.