| GoX93 a întrebat:

La alegerea unei placi video, ce conteaza mai mult? Seria procesorului grafic ( Geforce 400 sau 600 ) sau latimea de banda ( x GB/s ). Am de ales intre Palit GeForce GT 640 1GB DDR3 128bit PCIe si Gainward GeForce GTS450 Green 1GB DDR5 128-bit. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| IulianP a răspuns:

Fa un efort de 50 RON si cumpara un HD 7750: http://bit.ly/T1GqlQ
Are o racire buna si un consum scazut. Va rula orice joc la detalii maxime pe monitorul tau.
In primul rand conteaza arhitectura, latimea de banda, tipul memorie, dar nu in ordinea asta.

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pai legat de ce conteaza, e incert. teoria difera mereu de practica, asa ca a recomanda doar dupa teorie e o idee proasta. mergi pe un 7770 sau 7750, dua buget.

| IulianP a răspuns:

Sunt aproximativ agale ca performanta cele 2 placi video. In functie de buget si restul sistemului iti alegi si placa video.
Ce buget ai?
Care este restul sistemului? Sursa, CPU si monitor in special.

| GoX93 explică (pentru IulianP):

Bugetul este undeva pe la 400 lei. Sursa 550 si procesorul i3 de 3.07

Daca imi poti oferi alte alternative mai bune la cele 2 placi video alese de mine ar fi perfect.

P.S. Si totusi, ce conteaza cel mai mult la alegerea unei placi video?

| IulianP a răspuns (pentru GoX93):

Fa un efort de 50 RON si cumpara un HD 7750: http://bit.ly/T1GqlQ
Are o racire buna si un consum scazut. Va rula orice joc la detalii maxime pe monitorul tau.
In primul rand conteaza arhitectura, latimea de banda, tipul memorie, dar nu in ordinea asta.