| danielrazvan a întrebat:

La ce foloseste adobe reader9?

7 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

In primul rand citeste fisiere cu extensia. pdf... Si daca il ai full poti si copia text si imagini in cazul in care vrei sa le pui in word.

daniela
| daniela a răspuns:

Software-ul Adobe Reader reprezintă standardul global pentru distribuirea electronică a documentelor. Este unicul vizualizator de PDF-uri care poate deschide şi poate interacţiona cu toate documentele PDF. Utilizaţi Adobe Reader pentru a vizualiza fişiere Adobe PDF, a căuta în acestea, a le semna digital, a le verifica, a le imprima şi a colabora în aceste fişiere.

| julliano a răspuns:

Cu Adobe Reader citesti fisiere cu extensia PDF. Un pdf este un fisier care odata ce-l deschizi cu programul acesta, constati ca afiseaza mai multe pagini, este un fel de carte electronica, la fel cum ai si paginile in Word, cu text si imagini, si in unele poti gasi repede ceea ce doresti avand in stanga ferestrei posibilitatea sa cauti dupa capitolul dorit. Fisierele PDF le intalnesti mai mult ca manuale de utilizare a diverselor programe, dispozitive electronice, aparatura electrocasnica, carti in general, etc. Este foarte util sa il tii instalat pe calculator, chiar daca iti apare pe desktop acel icon si nu iti place, poti sa il stergi, daca il ai instalat, programul se va deschide automat atunci cand descarci de pe net un fisier pdf si vrei sa il deschizi.
Uite, de exemplu un manual de utilizare al unui telefon, ce intr-un singur fisier contine 120 de pagini (altele au si sute de pagini):
http://nds1.nokia.com/phones/files/guides/Nokia_N70_1_UG_en.pdf

| julliano a răspuns:

P. s. Intradevar, nu e singurul vizualizator, dar daca daniela a luat informatia direct de pe site-ul Adobe si ei se lauda cu produsul lor asa. nu este ea de vina;) Deci Adobe isi apara produsul, dar mai exista multe alte softuri care deschid PDF-uri si care le pot genera:
http://www.google.ro/......tp?/search

nony
| nony a răspuns:

Iti foloseste la citirea documentelor PDF.Este foarte util si mult mai bun ca alte programe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@daniela Si eu daca pun pariu cu tine ca nu e singurul vizualizator PDF, te dezbraci?

| ytzza a răspuns:

Eu l-am folosit pentru a copia texte si imagini pentru word.