| randy93333 a întrebat:

La ce foloseste memoria partajata? La placa video in dxdiag imi arata memoria totala de 24 GB unde dedicata 8 GB si partajata 16 Gb.

2 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Atunci când placa video are memorie insuficientă, restul de memorie se folosește din cea partajată.

Memoria partajată poate fi folosită simultan atât de placa video cât și de procesor.

| halogen001 a răspuns:

Atunci cand e nevoie de mai multa memorie video decat exista in placa video o parte din memoria RAM e folosita ca memorie video.