| Mus1k a întrebat:

La ce foloseste programul "Total Commander"?

dau funda raspunsului ajutator

Răspuns Câştigător
| Visatoarea a răspuns:

Total Commander poate inlocui fara probleme Windows Explorer-ul. Acesta ofera suport multilingual, cautare, sincronizare de directoare, suporta arhivele ZIP, ARJ, LZH, RAR, UC2, TAR, GZ, CAB, ACE plus pluginuri, contine un client FTP inclus, suport HTTP si multe altele.
este compact si usor de instalat
- Contine programe utilitare pentru o gama mare de functiuni
- Comunica foarte bine cu programele de arhivare; arhivator 7-zip inclus
- Permite pre-vizualizarea unei game mari de tipuri de fisiere (! Docx/ODT)
- Inscriptor CD/DVD ISO
- Meniu imbogatit cu comenzi extinse
- Bare de butoane organizate pe functionalitati
- Sistem unitar si consecvent de asociere a comenzilor prin scurtaturi
- Vizualizare/Creare PDF
- Programe de birotica: Editoare text si text formatat, calcul tabelar, CSV
- Instrumente de depanare si intretinere software
- Pregatit pentru utilizare sub Windows Vista
- Jocuri incluse(Sudoku, Sah, etc.)
- Configureaza corect afisarea diacriticelor Ro
- Buton oprire directa a calculatorului pe suprafata de lucru
- Selectii si rapoarte cu liste de fisiere/directoare.

2 răspunsuri:
| ParanoidKidu a răspuns:

Bună! Uite funcţiile lui:
- Transfer fisiere prin USB intre doua computere, printr-un cablu special (WET)
- Ctrl+Shift+B si cm_DirBranchSel afiseaza fisierele din toate directoarele selectate
- Creare sume de control CRC: suport pentru sub-directoare (recursiv)
- Creare scurtaturi (fisiere LNK) inclusiv in directoarele sistem protejate
- Dialog copiere (F5): extensia poate fi fixata pentru a ramane mereu afisata
- Comparare prin continut: afisare lini in culori alternative (configurabil via wincmd.ini)
- Operatii care pot sau functioneaza in fundal:
- Afisarea fisierelor pe culori prin intermediul modulelor aditionale;
- Crearea sumei de control CRC;
- Calcularea marime subdirectoare (la apasarea tastei SPATIU sau Alt+Shift+Enter);
- Descarcare/incarcare module aditionale sistem WFX (doar cele modificate in acest sens);
- Decomprimare RAR, TAR, module aditionale WCX (doar cele modificate in acest sens),
- Comprimare TAR si module aditionale WCX (doar cele modificate in acest sens).

- Comenzi interne TC in dialogul de cautare (meniu contextual)
- Comanda "cd" in bara de butoane accepta parametrul /user: (nume pentru conexiuni de retea)
- Deschide arhive in firectoare vituale (exemplu Desktop)
- Noi comenzi interne cu parametri: SELECTFILES, OPENTABSL si OPENTABSR
- Decomprimare amprenta temporara pentru directoare
- Lister: cresterea lungimii liniei la 1024 caractere (Unicode: 512)
- Verificare suma de control CRC: suport CRC in format UTF16 Unicode
- Afisare Terminal Server si Win7 XP in lista derulanta si butoanele cu unitati de disc
- Arhive RAR cu nume criptate: afiseaza pseudo fisierul F5> decomprimare arhiva cu F5
- UnRAR Intern via unrar.dll: Suport pentru nume lungi cu mai mult de 259 caractere
- Linia de comanda: comanda "cd nume_fisier" plaseaza cursorul direct pe fisierul "nume_fisier"
- Afisare dialog de progres la citirea directoarelor cand dureaza mai mult de 5 secunde
- Utilitar Multi-redenumire: permite crearea campurilor care incep cu zero sau spatiu
- FTP: dialog pe doua file, comanda MLSD
- Utilizatorul poate seta agentul pentru conexiunea HTTP pentru a simula utilizarea unui anumit browser
Pa, pa.

| Nyghtshadow a răspuns:

E o alternativa pentru windows explorer. E manager de fisiere