| anonim_4396 a întrebat:

La marirea intensitatii curentului electric temperatura variaza?
va rog raspundeti. E urgent! Si nu imi trebuie la scoala( ca am terminat-o) dar la o experienta. Va rog

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Temperatura variază şi ea odată cu curentul dacă acel consumator dacă nu e stabilizat sau termostatat.

| smartalogu a răspuns:

James Prescott Joule (n. 24 decembrie 1818 - d. 11 octombrie 1889) a fost un fizician englez autodidact şi un fabricant de bere. A devenit celebru datorită unei experienţe faimoase menită a determina echivalentului mecanic al caloriei, efectuată în anul 1842. Prin această experienţă, Joule a verificat principiul conservării şi transformării energiei.

A enunţat în 1841 legea transformării energiei în conductoare, conform căreia energia disipată sub formă de căldură la trecerea curentului electric printr-un conductor este proporţională cu rezistenţa conductorului, cu pătratul intensităţii curentului şi cu timpul, E =RI2t. Această echivalare este cunoscută ca legea lui Joule.

Ca sa te lamuresc mai mult in cazul in care totusi esti nelamurit, automat cand tu cresti intensitatea curentului prin firul respectiv caldura o sa creasca.

Uite formula corecta, pentru ca vad ca de la copy paste a scris-o gresit. http://ro.wikipedia.org/wiki/James_Prescott_Joule O zi buna.

| Dominicc a răspuns:

Logik ca variaza. depinde de consumator

| Balooonasseeee a răspuns:

Da!