| SonicAndrei a întrebat:

La media player și la unele jocuri nu-mi mai merge sonorul. Ba chiar, Windows Media Player nu mai deschide nimic; VLC sau altele deschid video-ul, dar nu redau sonorul, sau redau greșit imaginea (în cazul lui VLC). Nu merge sonorul nici la World of Tanks (de exemplu), la alte jocuri merge. În schimb, sonorul merge perfect.
Iată care cred eu că e cauza problemei: imaginați-vă că hardul s-a deconectat singur în timp ce mergea calculatorul, iar Windows-ul, evident, s-a blocat (-nu întrebați- dacă doriți detalii vă dau link). De atunci am problema cu sunetul.

La WMP îmi dă următoarea eroare: „Windows Media Player cannot access the file. The file might be in use, you might not have access to the computer where the file is stored, or your proxy settings might not be correct.". Codul erorii ar fi C00D11D2.

Aveți vreo idee cum pot remedia problema acum, fără reinstalarea windows-ului? (am Windows 8.1 Pro N)

5 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Daca inainte cu ceva timp nu avea-i problema asta atunci : Restaureaza pc-ul la un moment Anterior! Bafta!

| SonicAndrei explică (pentru lpavel):

Am o problemă, nu am restore point decât din ianuarie 2015 (calculatorul a funcționat ultima dată normal în decembrie). Am Automatic Update activat, deci ar trebui să am și alte restore point. Dacă bifez „Show more restore points" îmi adaugă doar unul, tot din ianuarie și tot cu ocazia unui Critical Update. Există vreo metodă cu care să găsesc un restore point mai vechi?

| lpavel a răspuns (pentru SonicAndrei):

Nu,nu exista, restaurarile mai vechi se sterg automat, altfel s-ar incarca memoria din C cu restaurari... Dar restaureaza-l la Ianuarie cred ca o sa mearga si asa, altceva nu poti face, daca nu merge nici asa iti mai ramane sa reinstalezi windows! Bafta!

| ThePrinceJoker a răspuns:

Windows media player e slab...te-asi recomanda kmplayer

| SonicAndrei explică (pentru ThePrinceJoker):

Nici cu KmPlayer nu merge, l-am instalat imediat după ce am observat problema. Dar WMP nu e slab, e cel mai bun din punctul meu de vedere (aici includ simplitatea meniului și deschiderea rapidă a programului). Așa e, dacă ne raportăm la funcțiile avansate, WMP nu are atât de multe.

Dar, pe lângă system restore, ce îmi mai poți recomanda să fac?