| anonim_4396 a întrebat:

Ce job -uri din IT sunt platite peste 2500 lei la noi?
Vreau sa fac o scolarizare /curs si sa pot intra pe un post pe care pot trai decent din el.

Software development
Python, Java, JavaScript, C, C++, C#, CSS, HTML, jQuery, MySQL, SQL, LINUX, Perl, PHP or XML
Administrare software sau retele
Securitate
Consultant/customizare software
Helpdesk/Suport
Frontend
Data science

Daca pot pleca in afara cu experienta si calificarea de aici peste cativa ani, ar fi perfect.
Cu care as putea sa incep de jos cum s-ar spune, am un habar cat de cat dar nu de un profesionist.

Nu caut job de "director" sau sa iau bani degeaba cum se viseaza la noi, vreau sa muncesc dar sa fiu platit, m-am saturat de munca multa si minim pe economie.

Ideea e sa fac un curs si sa ma angajez in acel domeniu, nu sta stau cu o diploma care nu m-a ajuta

15 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pentru trezire la realiate: un curs (nenorocit de cele mai multe ori) nu-ți "oferă" job bine plătit. Învață, lucrează pe rupte ca să ajungi ce visezi

| GabiDumitrescu a răspuns:

In momentul asta, TOATE. Daca iei sub 2500 RON net si lucrezi in IT inseamna ca ai o foarte mare lipsa de respect de sine si niste sefi idioti...

| Frank51 a răspuns:

Cursurile sunt apă de ploaie, trebuie să muncești mult pe cont propriu, apoi să prinzi ceva internshipuri, nu există IT sub 2500 happy

| Cristian29 a răspuns (pentru Frank51):

Nu stiu de ce sunt asa prost platite.
Lucrez ca muncitor necalificat, asortez materiale din metal (tevi, cuple etc) si dau la "mana" maistru si tot is platit peste 2000 lei dar nu e de viitor, mai ales ca stiu o limba straina si as avea potential mai bun

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Oricare sunt platite bine.

Iti alegi un subdomeniu (backend, frontend, baze de date) si icepi sa il aprofundezi.
Pentru backend ai cele mai cunoscute limbaje de programare: java, c#, python
Pentru frontend ai doua framework-uri cunoscute la javascript: react si angular
Pentru baze de date ar trebui sa stii si ceva chestii de backend, dar si concepte mai avansate de baze de date, precum sunt tranzactiile.

Cursurile s-ar putea sa te stoarca de bani si sa nu iti ofere informatie calitativa. Cel mai bine inveti din tutoriale gratis de pe net. Thenewboston le ofera pe cele mai faine, parerea mea.

| Mirel4412 a răspuns:

Nu iesi in niciun caz dintr-un curs direct it-ist, cum nici daca te uiti pe Youtube a tehnici de auto aparare nu iesi cu centura neagra

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vorbeste cu o firma si intreaba-i ce vor sa angajeze. Te asigur eu ca fara diploma ai foarte mici sanse pentru ca te stergi cu acele cursuri la fund. Trebuie sa stii informatica, nu doar un limbaj. Daca pleci cu mentalitatea asta ajungi in cel mai bun caz sa lucrezi in excel sau ceva la o firma care nu e in IT

| Cristian29 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din ce stiu pentru retele, nu trebuie sa fi facut facultatea de informatica, ai switch uri, rack uri de servere, cabluri FTP/UTP atat timp cat stii ce problem apar la echipamente sau pe traseu, nu ti trebuie sa faci teorema lu Pitagora

| anonim_4396 explică (pentru Cristian29):

Pai tu de unde stii chestiile astea? E adevarat te angajeaza la digi fara facultate dar te pune tehnician pe teren, nu umblii tu sa faci ceva pentru care nu ai instructiuni pas cu pas. Nu e ca le pasa firmelor sa ai diploma dar aia fara pur si simplu nu au notiunile necesare si nu se descurca decat daca inveti in timpul liber foarte mult si ma refer la citit carti si programat

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Te stergi la fund si cu diploma de la facultate. Nu e ceruta decat pentru reducerea de 10%.

| Cristian29 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Pai si atunci ce job uri raman in IT care sa depaseasca 2000 lei?
E mai marea rusine sa iei cat i-a unu la paza si da am lucrat si la paza.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Cristian29):

Salariile in it incep de la vreo 3000 de lei pentru cei de la practica.

| sierra1 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

" NietzscheFrumosSiDesteptSunt : Te stergi la fund si cu diploma de la facultate"

dacă tu n-ai, lasă-i pe alții s-o obțină. Cu alte cuvinte, lasă capra vecinului

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru sierra1):

Hue hue.

De fapt, am.

| Diana4you97 a răspuns:

Salutare. Ca programator depășești pragul de 2500 lei. Orice limbaj din ce ai expus sus este de actualitate și sunt căutați cei care cunosc aceste limbaje.