| ForeHin a întrebat:

La un calculator cu 4gb RAM (dd3) dual channel (2x2gb) pot sa schimb una dintre plăcuțele de 2 GB și să pun una de 4 gb single channel?
Și o să funcționeze în dual sau single channel? (Calculatorul are decât doua sloturi pentru RAM)

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Memoria acum functioneaza in regim dual channel, daca memoriile sunt la fel.
Daca schimbi una din memorii la 4Gb, atunci vei avea 6Gb memorie, dar care va functiona cel mult la jumatatea vitezei actuale.

| anonimg a răspuns:

Poți să faci o probă, încercând să pornești pc-ul după ce ai scos o plăcuță de memorie (nu trebuiesc modificări în bios). Nu se va strica pc-ul; eventual nu va porni.

| GPA a răspuns:

O să funcționeze în single channel, deoarece nu sunt memorii identice din punct de vedere al capacității și frecvenței.

Pentru dual channel ai nevoie de kit de memorie RAM (2x1Gb/2x2Gb/2x4Gb/2x8Gb/2x16Gb/2x32Gb...)

Sistemul tău va rula în single channel cu 6Gb de memorie RAM!

| Al3x998 a răspuns:

Vor rula in single channel pentru ca nu au aceeasi capacitate.