| Eric19 a întrebat:

La un calculator de gaming ce e cel mai important: RAM, procesor, gHZ, placa video, placa de baza, etc

Răspuns Câştigător
| JustSimpleGirl a răspuns:

Cea mai importanta este placa video. Daca ai o placa video gen gtx 1050-1080, poate duce gta v lejer cu un procesor dual core, pentium. Ai grija sa iti alegi o placa de baza cu soket ul identic ca al procesorului. Sa nu te zgarcesti cu placa de baza, ca se strica repede daca e ieftina. Si ram-ul e important, ti am spus, pana si cu 4 gb ram poti duce jocurile noi. Sursa trebuie sa fie de 500-600w, de mai mult nu ai nevoie si un cooler bun, daca carcase nu e bine oxigenata.
Deci pentru gaming, placa video e cea mai importanta. Poti cauta pe Youtube gen gtx 1050, 1070, 1080, 950 sau ce vrei tu in combinatie cu un procesor ieftin.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Toate sunt la fel de importante. Nu mege PC-ul fara una sau alta.

| Țoglă a răspuns:

Cea mai importantă piesă în gaming e placa video, urmat de procesor, rami etc.

| Claudiu1905 a răspuns:

De obicei placile video gatuie sistemul, nu sunt importante, dar sunt scumpe si fragile. Altfel, fireste, procesorul e baza

| akashi4 a răspuns:

Toate, fiecare este la fel de importanta.