| Chio9 a întrebat:

LAPTOP

Nu am nici cea mai mica idee despre ce priveste memoria, ramii sau chestiile alea despre laptopurile si calculatoarele.
Si de aceea va intreb ce memorie rami sau chesti din astea ar trebui sa aiba un laptop ca sa mearga cat de cat bine. Sa nu mearga sacadat si sa fie totul okey.

Nu m-am exprimat prea corect, stiu asta, dar sper sa intelegeti.

big grin

Răspuns Câştigător
| TrustStyle a răspuns:

Mariusxx,ala deja este pentru jocuri, pti sa joci cam orice cu el...asa, vrea doar sa mearga bine, pai cam 2gb ram, placa video de 512mb si un procesor de 2-3ghZ

13 răspunsuri:
| eli1eli a răspuns:

Spune pana la ce pret esti dispus sa dai pe el? sau la ce vrei sa-l folosesti: jocuri'filme'navigat pe internet?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acuma in functie de buget, insa 4 Gb rami mi se pare o configuratie cat de cat decenta, placa grafica dedicata de 1 Gb ar fi frumos, minim un procesor i3 sau asemanator, asa din mare zic, restul sunt detalii happy.

| ParadiseCaroline a răspuns:

Te sfatuiesc ca leptopul sa aiba procesor i5(e cel mai bun) si sa aiba memoria de 6 gb si capacitatea hard discului undeva la 600 gb.

| JacquesAion a răspuns:

Cu placa video la 1GB poti vedea filme blu-ray?

| Chio9 explică (pentru eli1eli):

Pai pentru filme, pariuri pe net, mess, facebook, TPU si youtub.
laughing toate detaliile ti le-am dat acum.

Deci spune si tu cam cat ar trebui.

A da de pret... vreau sa iau unu second hand. pana in 900 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laptop-urile nu sunt facute in general pentru jocuri...

un laptop cat de cat ar trebui sa aiba macar un dual-core de 2, 5...2gb rami, 200 gb hdd, o placa video de 512...

| laptopnews a răspuns:

Depinde de activitatile pentru care doresti sa folosesti laptop-ul si de bugetul de care dispui! happy
Dupa ce stabilim aceste lucruri, putem cauta laptop-ul cu cea mai buna configuratie care sa se plieze pe cerintele tale!

| Chio9 explică (pentru laptopnews):

Pariuri online, filme, mesenger, youtub, TPU si fb.

Asta e tot.
Acum daca doresti poti da si ceva informatii.
MS.

| laptopnews a răspuns (pentru Chio9):

Pentru activitatile mentionate poti folosi si un netbook! Iar in bugetul mentionat poti sa iti cumperi chiar un netbook nou! happy
2GB RAM, o placa video integrata, nu e nevoie de dedicat pentru cerintele tale si nici de un procesor puternic.

| Chio9 explică (pentru TrustStyle):

Salut, m-am interesat de un laptop si am aflat cam ce are.
Poti te rog sa-mi spui daca e cat de cat okey?

Se numeste: Del latitude 620
Procesor T 2400 1, 83 ghz
Ram 1014 mb
hard 80.

Atat amaflat dela el.

Imi spui te rog daca ar merge pentru ce vreau eu, si tu cati bani ai da pe un asemenea laptop.

Mersi mult.

| TrustStyle a răspuns (pentru Chio9):

Ce sa-ti zic, din start ca nu-i bun?laughingminim 2 gb ram...pe laptopu ala n-as da nici 6-7 milioane.
Daca vrei sa-ti iei unu mai bun investesti cel putin 1.500 lei(15 milioane), dar nu se merita, pentru ca la banii aia iti iei un pc si cu 4-6 gb ram, prcesor de 3ghZ si o placa video foarte buna, cam de 10 ori cat are laptopu asta, adica 2gb.
Ori investesti peste 1.500 lei pe un laptop, ca sa ai cerinte de sistem mediu...
Ori bagi 1.500-2.000 de lei si-ti iei un calculator cu componente excelent de bune, cu care sa joci orice joc, sa vezi orice fara sa se miste greu

| Chio9 explică (pentru TrustStyle):

Nu vreau numai pentru pariuri online si filme.
Mess si cate ceva pe net.
Atata tot.

2gb ram aia ce e si de ce e minim 2? :S

| TrustStyle a răspuns:

Atunci laptopu' ala poti sa ti-l iei,daca nu-l vrei pentru multe chestii, ram=Random Acces Memory, mai pe romaneste memorie cu acces aleator, si mai pe romaneste, iti merge mai bine pc-u cu cat ai mai multlaughing.1gb ram nu e cine stie ce, 2gb ram e destul de bine.Gandeste-te,ca la 1gb ram cat are laptopu ala, maximu e 64, deci e o diferentalaughing, dar poti sa-ti iei laptopu ala, avand in vedere procesoru.Mai am o intrebare, te poti interesa, ce placa video are?big grin