| DelphhiN a întrebat:

Laptopul meu are o "problema" nu se vede ecranul, si l am conectat la un monitor si acum se vede...dar am observat ca si cel al laptopului se vede doar ca nu are culoare nu stiu cum sa explic u se vede lumina am un windows xp am incercat cu respectivele butoane cu care pot creste luminozitatea. stie cineva ce as putea face? e posibil sa fie din setari?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate fi dus display-ul. Si de obicei asa fac laptopurile daca nu sunt bagate in priza. Isi reduc din luminozitate pentru economie. Daca nu este asta ar trebui dus la un service.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Are o problema la partea de video sau la monitor! Nu ai spus ce laptop ai, ce model? Mai multe detalii!

| DelphhiN explică (pentru Salontanul):

Display-ul se vede, adica ma pot uita la el dar se vede f intunecat, se vad toate culorile, tot cum trebuie dar se vede foarte intunecat, pana acum nu facea asa si tot il tineam in priza laptop.ul se cheama Toshiba satellite p300

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru DelphhiN):

La laptopuri daca nu se alimenteaza cu curent se intuneca imaginea. Deci poate fi alimentarea dusa, mufa de iesire sau intrare sau circuitul electric care duce la baterie.

| DelphhiN explică (pentru valentin75):

Laptop-ul e Toshiba satellite p 30, un timp se vedea foarte bine dar dupa, nu se vedea si uneori face figuri, si am incercat sa il fac cu tastele de luminozitate, dar aia care creste luminozitatea nu merge, si se vede pe display-ul de la laptop dar mai intunecat

| DelphhiN explică (pentru Salontanul):

Mai se vede, pot sa citesc cv daca e nevoie dar nu chiar tot tongue

| valentin75 a răspuns (pentru DelphhiN):

Salut! Din ce ai descris pare sa fie o problema intre partea de video si monitor, cred ca panglica ar trebui verificata. Daca era numai partea de video nu-ti mergea bine pe un monitor extern. Daca il folosesti pe un monitor extern mult timp se recomanda un notepad cooler pentru laptop. Trebuie desfacut si verificat! Nu cred ca e vorba de vreo setare, sper sa nu fie terminat display-ul de la el. Depinde de cat vrei sa mai chetuiesti cu el. Daca se merita!

| DelphhiN explică (pentru valentin75):

Da dar la servisul care este in oras la ine s-ar putea daca il duc sa nu mai mearga deloc,sm fost si o zis ca, daca nu o sa mai mearga deloc dups ce il iau de le el el nu imi plateste nimic, sau ceva de genu, si plus ca nu prea se baga pe laptopuri sa le desfaca, laptopul a mai avut prb de genu si cred ca e treaba cu pamblica sa nu fie conectata bine sau nu stiu, si nu stiu ce sa fac acum tongue