| PhaseMorphXR a întrebat:

Legat de procesorul "Intel(R) Core(TM) i7 CPU Q 740 @1.73Gh".
Poate cineva sa-mi explice, sumar, in ce consta un procesor (sau procesoarele) "i7", ce are special aceasta tehnologie?
Observ ca pe un sistem cu un asemena procesor, in "Control Panel" >- "Device manager" >- "Processors", denumirea procesorului apare in 8 randuri, ca si cand ar fi 8 separate, de ce anume? Si la ce se refera "Q 740"?
Apreciez orice lamuriri sau redirectionari.

Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Kattan a răspuns:

Hai sa le luam pe rand. Ce este i7? Este cea mai noua generatie de procesoare a celor de la Intel (detalii aici: http://www.intel.com/products/processor/corei7/index.htm si aici http://en.wikipedia.org/wiki/Intel_Core_i7 ).
De ce apare denumirea procesorului in 8 randuri? Pentru ca procesorul respectiv are 8 nuclee (4 fizice, 4 virtuale datorita hyper-threading: http://en.wikipedia.org/wiki/Hyper-threading ). Adica intr-un singur procesor (ca componenta PC) sunt 4 procesoare (http://www.fujitsu.com/img/PR/2005/20050207-01.jpg ).
Ce este Q740? Este denumirea modelului. Q vine de la quad (un prefix care inseamna patru) si 740 este indicatorul (seria 700, modelul 40).
Specificatiile procesorului (care este unul din familia Mobile, deci pentru laptop-uri) le gasesti aici: http://ark.intel.com/......oduct.aspx
Iar daca vrei un programel care sa-ti spuna totul despre procesor, recomand CPU-Z: http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html

3 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

In cazul tau, fiind vorba de un procesor de laptop, totul este la un nivel mai mic fata de un desktop.
Dupa cum s-a spus. Procesorul tau beneficiaza de 4 nuclee fizice, dar avand HT (hyperthreading) se adauga inca 4 nuclee virtuale => de aici cele 8 randuri.
Oricum, e vorba de un procesor quad core, acele 4 nuclee virtuale reprezinta doar marketing.
Acel Q740 reprezinta modelul procesorului. Numele complet fiind Intel Core din familia de procesoare i7, model Q 740 ce ruleaza la o frecventa de 1. 73Ghz.

Abh
| Abh a răspuns:

E un procesor cu 4 nuclee si hyperthreading, ceea ce inseamna ca sistemul de operare adauga inca 1 procesor virtual pentru fiecare nucleu. De aici iti arata 8 randuri.
Q740 e doar o denumire, la fel ca Pentium, nu reprezinta nimic legat de performanta.

| Ana213 a răspuns:

Ce are special aceasta tehnologie?
-Intel® Turbo Boost Technology 2.0- care regleaza automat nivelul optim de lucru al celor 4 core-uri, putand sa regleze si nivelul de consum in functie de aplicatiile cu care lucrezi, de ex daca tu asculti muzica in winamp si rulezi firefox-ul nu vor rula toate cele 4 procesoare(si cele 4 virtuale) ci doar unul, in functie de necesitate, astfel va consuma o doza de curent proportionala cu ce faci tu pe calculator.

-Intel® HT Technology - face ca fiecare procesor sa lucrez in doua locuri deodata, procesorul fizic va lua o parte din informatie sa o proceseze iar cel virtual o parte, astfel vor termina mai repede treaba`.

-Intel® Smart Cache - face ca procesoarele sa distribuie inteligent cache ul doar procesoarelor care lucreaza, iar distribuirea se face de asemenea in functie de necesitatea aplicatiei rulate.