| soraGrime a întrebat:

Lg Optimus L9 sau Samsung Galaxy S Duos?
Pe astea le-am gasit la o oferta bunicica, nu vreau sa dau 500 de euro pe un telefon. Specific ca eu vreau sa folosesc un telefon mai mult pentru aplicatii(instagram, facebook, twitter, foursquare etc), jocuri(astea mai cunoscute, temple run, pou, ma rog, ce se gaseste in google play), poze, net, dar ma intereseaza sa nu se descarce bateria dupa o zi de folosire.
Desi samsungul acesta este duos, nu tin neaparat ca un telefon sa fie dual sim, deci nu vreau comentarii gen "ia-ti samsungul, ca e dual".
Sunt in dilema, pentru ca am auzit ca samsungul are bateria jalnica si se misca foarte greu daca ii instalezi mai mult de 2-3 aplicatii, insa LG-ul are densitatea pixelilor mai mica. De asemenea, am observat ca samsungul are mai multe comentarii proaste decat LG-ul.

8 răspunsuri:
| Alexiiis a răspuns:

Buna! Eu am LG optimus l9 si sunt foarte multumita de el..desi uneori cand vreau sa deschid vreo aplicatie se mai blocheaza.dar isi revine repede..am instalate 13 aplicatii si poate si din cauza asta ..nici de baterie nu ma pot plange...eu zic ca e un telefon destul de ok,.tin sa mentionez ca l-am scapat si pe jos si nu are nici macar o zgarietura happy

| soraGrime explică (pentru Alexiiis):

De câtă memorie dispui pentru aplicatii/jocuri?
Camerele principala si frontala fac poze ok? laughing

| sltlp a răspuns:

Ce buget ai pentru telefon? Poate gasim variante mai bune happy.

| soraGrime explică (pentru sltlp):

Pai, imi voi lua telefon la abonament la cosmote(acum sunt pe Orange, dar la cosmo sunt oferte mai bune) de maxim 10-12 euro, iar suma pe care o voi mai plati pentru telefon nu vreau sa sara mai sus de 500-600 lei. Mentionez: nu cumpar la liber!

| sltlp a răspuns (pentru soraGrime):

S duos in nici un caz. E foarte slabut ca si hardware. Pe vremea lui galaxy s1, existau telefoane cu specificatii asemanatoare(cpu, gpu), dar mai putin ram(512 pe atunci).
Altfel zis, s duos nu merita.
La cosmote, daca nu ma insel, ai si Allview p5 quad.

| soraGrime explică (pentru sltlp):

Da, m-am uitat si eu la Allview p5 quad, dar parca nu-mi vine sa cumpar de la firma asta. As vrea ceva cu o notorietate mai mare. Am mai rasfoit niste oferte si am gasit Sony Xperia P, la care singurul dezavantaj este ca are Android 2.3.7 si nu are slot pentru card de memorie(dar are memorie interna mare)
Totusi, despre LG-ul mentionat in intrebare ce spui? happy

| sltlp a răspuns (pentru soraGrime):

LG, au softul foarte slab(nu e optimizat). Si informatia cu xperia p e invechita. de atunci, xperia p a primit update la 4.0.4 si de cam 4 luni la 4.1.2.

| rinexu123 a răspuns:

Io iti recomand LG. Eu am LG optimus l9 p768 cu camera de 8 mp si face poze ft bune, jocurile le ruleaza ft bine insa bateria se duce repejor cand te joci ca la orce telefon desigur in + ast are 4.7 inch si luminozitatea ia ft mult da nu pot zice ca se duke ft repede.dar telefonul esteft bun ti-l recomand