| Rankup a întrebat:

Linux detecteaza automat driverele la toate leptopurile/pc-urile?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

In nici un caz. Nici win n-o face. Rămân suficiente drivere ce trebuie instalate separat

| Rankup explică (pentru sierra1):

Sunt curios daca mac os are drivere? adica n-am vazut nici un video despre mac os drivere

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rankup):

1. MacOS NU e Linux. El e XNU. Are drivere DOAR pentru macbook si iMac.
2. O distributie Linux care poate fi transformata vizual in MacOS X foarte rapid este Ubuntu Linux.
Tutorial: https://www.youtube.com/watch?v=r5jTVw5JEiI

| Rankup explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca macos nu e Linux, face parte din familia Macintosh si Unix, nu?
Stiu de Ubuntu l-am avut dar am revenit la windows finca era mai usor de folosit decat sa stau sa gasesc comenzile necesare

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rankup):

Unix-like e termenul.
Elementary este din nou usor de transformat vizual in mac osx.

| sierra1 a răspuns:

Nu am avut plăcerea

| flixbuster a răspuns:

Linux detecteaza automat toate driverele pe care le are in kernel. Prin tool-uri specializate, poate detecta si drivere 3rd party disponibile pentru instalare (Ubuntu are un astfel de tool).

Daca iti schimbi hardware-ul des si mergi pe hardware foarte recent e bine sa folosesti o distributie rolling unde kernel-ul este foarte aproape de versiunea in dezvoltare, ideal chiar cea mai noua versiune release. Exemplu: in dezvoltare este 4.19, release e 4.18, distributia va avea 4.18. Doua exemple de distributii rolling user-friendly ar fi PCLinuxOS si Manjaro. Nu mai tin minte daca trebuie sa te duci tu sa instalezi de mana cel mai recent kernel odata ce devine disponibil, daca doar te notifica despre o noua versiune de kernel sau daca il instaleaza automat.

Distributiile non-rolling de obicei nu schimba kernel-ul pe durata de viata a unui release. O exceptie cred ca este Ubuntu care la distributiile LTS incepand cu minor release 2 (exemplu 18.04.2) face si update-uri de kernel din stiva distributiei curente (de exemplu 18.10). Astfel, daca 18.04 a fost lansat cu kernel 4.15, 18.04.1 va avea tot 4.15 iar 18.04.2 va lua kernel-ul din 18.10 adica 4.18.

Vad ca zici ceva de macOS prin comment-uri. Aia e alta mancare de peste. Iti trebuie hardware CAT MAI APROPIAT de hardware-ul de iMac (ideal sa fie chiar o "copie" hardware) si studiaza despre Hackintosh (mai intreba cineva mai devreme pe aici).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de anul fabricatiei. Daca e PC cu componente mai noi de 6 luni, nici macar Xorg nu are drivere pregatite sa mearga struna.
Daca e PC/laptop mai vechi de un an, Linux are driverele cu siguranta.

| Rankup explică (pentru anonim_4396):

Kk multumesc de raspuns, vreau sa instalez mac os mountain lion 10.8 poti sa-mi zici daca stii cum este? si cat de greu sa instaleaza?