| CostelIoan a întrebat:

M-am apucat cu niste prieteni de un mic proiect in javascript (Netbeans daca ajuta), si dorim sa facem un fel de login GUI (aplicatie) de unde sa te poti conecta la un anumit website. Singura problema, este ca nu stiu cum sa aflu "Login API"-ul acelui site. Stiu ca este posibil sa aflii orice API prin diferite metode...
Ca sa fiu mai inteles mai usor, vreau sa ma conectez la un website, de unde dintr-un text field si un password field sa te poti conecta la urmatoarele diferite functii ale site-ului. Nu stiu daca trebuie neaparat HTML, tin sa precizez ca suntem incepatori si am aprecia orice ajutor. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| rrrp a răspuns:

Adica vrei sa te loghezi de pe site ul tau pe alt site? javascript este rulat de browser (adica se downloadeaza codul care e interpretat de browser). ajax (care e sa zicem un javascript in esenta -- Asynchronous JavaScript And XML) ar putea sa faca ceva de genul asta -- dar nu stiu daca accepta date site ul respectiv).

ideea e asa -- daca faci un form cu datele pe care le accepta site ul respectiv la login -- si ii trimiti datele respective paginii de login -- aceasta poate sa te logheze sau nu -- e foarte posibil sa nu accepte datele trimise de tine (e prea mult de explicat aici).

cel mai usor ar fi sa ii intrebi pe cei care au creat site ul daca permit genul asta de login si cum ai putea sa faci.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Login api? ce intelegi tu prin asta?
nu ai explicat deloc clar ce vrei sa faci.

vrei sa automatizezi procesul de logare la site? Asta se poate face daca stii url si parametrii care se trimit catre scripul de backend care face efectiv autentificare, daca nu cumva (si ma indoiesc) este facuta din javascript.