| Hasss a întrebat:

Ma cine a fost Steve Jobs si ce a facu el de e asa iubit?

9 răspunsuri:
| gki1980 a răspuns:

Steven Paul Jobs (n. 24 februarie 1955, d. 5 octombrie 2011) a fost cofondatorul și CEO-ul (directorul general) al firmei Apple Computer, precum și CEO al firmei Pixar, până la achiziția acestui studio de animație de către compania Disney. A fost cel mai mare acționar al companiei Disney și membru în consiliul de directori ai Disney. Împreună cu cofondatorul Apple, Jobs a ajutat la popularizarea calculatorului personal spre sfârșitul anilor '70. La începutul anilor '80, încă lucrând la Apple, Jobs a fost unul dintre primii care a sesizat succesul comercial pe care interfețele grafice operate prin intermediul mouse-ului îl pot avea. La adunarea anuală a acționarilor, din 24 ianuarie 1984, Jobs vizibil emoționat a prezentat calculatorul Macintosh audienței entuziaste; Macintosh devenind astfel primul calculator de dimensiuni mici, cu interfață grafică pentru utilizator, care a fost comercializat cu succes. Odată cu introducerea playerului muzical portabil iPod, a softului iTunes pentru muzică digitală, precum și a magazinului virtual iTunes Store, compania a făcut incursiuni în electronice de consum și de distribuție de muzică. În 2007 Apple a intrat în afaceri pe piața telefoniei mobile cu introducerea iPhone-ului, un telefon mobil cu ecran multi-touch, iPod, și dispozitiv de internet. Jobs a fost geniul absolut al epocii moderne. Fără el, nu existau computere, Ipod, Iphone, Ipad... La fel cum Bell a inventat telefonul sau Marconi- undele radio, Jobs a revoluționat tehnologia modernă!

| benny a răspuns:

Tu unde traiesti in epoca de piatra laughing esti venit din trecut

| cby a răspuns:

"Fara el nu existau computere...", "datorita lui lumea poate folosi azi un PC...". Sunt nevoit sa va amintesc ca lumea IT si a calculatoarelor nu a inceput si nici nici nu se va termina cu domnul Jobs. El este un mare vizionar, unul dintre cei care si-au adus contributii importante pentru ca lumea sa arate asa cum o vedem astazi. Deci, soc si groaza: fara el ar fi existat computerele draga gky1980, Intel si IBM erau pe treaba deja, iar stimate Kronstadt afla ca Steve Jobs nu a avut citusi de putin a face cu PC-urile, el a dezvoltat Mac-urile. Documentati-va putin inainte de a raspunde sau daca e greu, atunci abtineti-va. RIP Steve Jobs. sad

| هوراس a răspuns:

Steve jobs a fost confondatorul firmei Apple... adica: iphone, ipad, ipod. el a inventat primul Mac in anii 1970 in garajul parintilor lui. sper ca te-am ajutat

| Swallow a răspuns:

El a fost fondatorul Apple -iPhone4. Si de aia multi oameni o sa-i duca lipsa straight face

| sergiu27 a răspuns:

A creat Apple

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Datorita lui, lumea de azi (si tu!) poate folosi un PC, pentru a-si satisface nevoile tehnice, informationale, si de divertisment.
Daca trageai un "search" pe Google aflai mult mai multe. Steve ura lenesii! De ce esti o persoana lenesa?

| TwilightShot a răspuns:

A fost fondatorul Iphone Apple care a creat toata tehnologia asta noua : Iphone, Ipod, Ipad, etc.

| FastEagle a răspuns:

Pai noah a creat primul telefon cu touchscreen care a fost iPhone si a mai facut o multime de chestii la firma Apple el a fost fondatorul