| Lioana a întrebat:

Ma gandesc sa fac ugrade de RAM la un laptop Toshiba Satellite L50-A-11Z. Are urmatoarea configuratie:
Core i3-3120M
HDD 750GB (5400rpm) SATA
4GB RAM DDR3 (1600MHz)
Memoria se poate extinde la 16 GB. Are rost sa fac aceasta investitie? In ce masura va ajuta la functionarea mai buna a laptopului?

Răspuns Câştigător
| CostinALX a răspuns:

Memoria ram te ajuta la multi tasking si la jocuri. Cu cat ai mai multa memorie ram jocurile vor rula mai bine. Nu cred ca merita sa pui 16 GB pe el, cred ca 8 gb sunt suficienti dupa părerea mea.

| Lioana explică (pentru CostinALX):

Multumesc pentru recomandare CostinALX! Cum e mai bine sa fie montata memoria de 8GB? O placuta de 8 GB sau 2 placute de 4 GB, sau e acelasi lucru indiferent de nr de placute.

| Doridd a răspuns (pentru Lioana):

Jocurile nu o sa-ti mearga mai bine daca nu ai o placa video buna >.> Degeaba iti pui tu Ram daca n-o sa te tina placa video, mai bine investesti intr-o placa video, in cazu in care nu vrei sa te joci si vrei doar Facebook Bla bla 8-12 GB Ram ar fi foarte buni

| Lioana explică (pentru Doridd):

Din cate stiu eu, nu se poate schimba placa video la laptop. Nu la al meu. Singura chestie care se poate schimba e memoria RAM.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Desi nu este o placa video dedicata (este integrata in procesor- 800 Mhz) este destul de buna pentru cineva care nu are pretentii deosebite (jocuri de ultima generatie sau grafica profesionala). In acesta situatie schimbarea placutei de 4 Gb cu una de 8Gb este suficienta si dupa parerea mea. Sau daca gasesti una similara de 4 Gb.

Bula
| Bula a răspuns:

Eu am 2Gb RAM in sistem, functioneaza foarte bine pentru tot ce am nevoie.
Depinde si de... pricepere...
happy

| Lioana explică (pentru Bula):

Depinde de ce ai tu nevoie. Faci prelucrari video si foto in Adobe Premiere si Photoshop? Folosesti programe de design ca Corel Draw, CATIA, Sketchup, 3ds Max, Punch etc?

| Lioana explică (pentru CPAElites):

Nu sunt experta in laptopuri. Asta e primul pentru mine. Eu sunt obisnuita cu PC-ul. Acolo da, stiu ca se pot schimba orice componente. La laptop nu stiu daca se poate. Poate numai in service. Laptopul meu e inchis. Are capac doar la memorie. Nici bateria nu e detasabila ca la alte laptopuri.