| McJohn a întrebat:

Ma poare ajuta cineva sa configurez un router!

La subiect...

Am internet oferit de Orange. Folosesc un modem Huawei 220.

Acum... întâmpin următoarea problema : am un calculator (PC), o tableta și câteva telefoane mobile. In afara de PC toate au WI-FI. Daca e pornit PC toate celelalte nu au net.

Daca bag cartela de internet într-un telefon, toate celelalte au net, mai putin PS-ul.

Am luat un router TP-LINK WR740N dar nu are mufa USB deci nu pot introduce modem-ul in el. Nu-l pot instala deoarece la mine nu intra internetul prin cablul Ethernet ci prin USB.
Am luat un gadget nou TP-LINK TL-WN723N. Acesta se conectează prin USB dar tot nu știu cum sa-l fac sa "împrăștie" netul de la PC sau sa-l primească pe cel de la telefon, (tot prin wi-fi).
Ma poate ajuta cineva?

7 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pai si inainte de a lua acel router de ce nu te-ai interesat si ai plecat la vanatoare fara pusca?
TP-LINK TL-WN723N asta e placa de retea wireless, asta de ce ai mai dat banii pe ea aiurea? Dupa ce ca ai dat niste bani de pomana pe router, ai mai dat si pe placa. Solutia >> router cu USB!

| McJohn explică (pentru K0sti):

Eu nu știu la ce te pricepi tu!
Eu știu la ce ma pricep eu! Eu sunt constructor și am întâlnit persoane care nu știu care e diferența intre Faianță și Gresie.
Sunt oameni (bărbați, femei) care nu pot deosebi un Sergent de un Locotenent.
Tu știi care e prova și care e pupa unui vapor?
Sau ai impresia ca am cerut ajutor pentru ca ma pricep? Eu nu am înțeles ce ai vrut sa-mi spui.
Oricum... mulțumesc de ajutor! Atât cit mi-ai putut oferi.
La revedere!
PS. De ce am plecat la vânătoare fără pușcă?
Privește aici " http://www.programecalculator.ro/......onexiunii/
Citește aceasta postare "McJohn 22 octombrie 2012 at 13:33 #", vei găsi mai multe amanunte.
M-am saturat de băieți buni care rid de cei inferiori lor, în loc sa ofere o mina de ajutor!

| K0sti a răspuns (pentru McJohn):

Atentie! Eu nu am ras! Ti-am facut observatie pentru ca m-a deranjat faptul ca ai dat niste bani degeaba. Fara a te interesa inainte cu simt de raspundere. Dar sunt banii tai, ce ma bag eu. Chestiile astea nu le faci pe net. Te duci frumusel la o firma de calculatoare si le explici alora care sunt probleme si sa-ti ofere solutii. Din ce-am citit din articolul ala tu vrei si net, da nu vrei sa dai bani prea multi. Si popa si hot nu se poate. Deci ori iti iei o scula cum trebuie, ori te lasi pagubas. Si chestiile astea nu se fac pe net. Ca sa faci un lucru cum trebuie vorbesti cu cineva de meserie sa-ti vina acasa sa-ti faca setarile. Nu e asa simplu cum crezi. Iti trebuie asa ceva: http://www.emag.ro/......E35V7BBBM/ sau http://www.emag.ro/router-wireless-n-tp-link-cu-3g-tl-mr3220/pd/E25V7BBBM/ adica sa aiba: Compatibilitate cu modemuri USB 3G/3.75G UMTS/HSPA/EVDO... Succes!

| McJohn explică (pentru K0sti):

Îți mulțumesc pentru deranj!
Link-urile ce mi le-ai trimis au fost utile!
Problema mea este ca m-am saturat de tipi aceea aroganți. Bănuiesc ca ai fost la adresa unde te-am trimis și ai citit povestea mea. Ma refer la Cristian L.S care după ce mi-a făcut observații nu s-a mai obosit sa răspundă.
Dupa ce tipul cu cablu mi-a sucit căciula am rămas cu ochii în soare!
Da, ai intuit bine! EU NU AM BANI! De vreo 3 ani încoace câștig undeva la 1-2 000 lei/an. Anul acesta am câștigat 800 lei, dar încă nu s-a terminat. E rușinos dar soția mea câștigă bani aceștia într-o luna. Încerc sa ma descurc și eu cu ce am! (De multe ori ma uit în vitrina, îmi place, vreau și eu, dar plec mai departe. Dar asta e alta poveste!)
Acum...
Am vizitat link-ul postat de tine (cu Craiova) și am văzut acolo pagini despre hardware, software. Ma voi înregistra și eu acolo și dacă mai am probleme, ma abonez ca și client.
Iți cer o părere! Ce zici, dacă iau un cablu adaptor care sa aibă un capăt RJ-45 și la celalalt USB, apoi sa conectez modemul la router? Ce zici se poate?
Alta întrebare : de ce nu pot face adaptorul sa funcționeze? Ai idee? Daca nu știi, sa răspunzi nu e nici o problema. Voi adresa întrebarea pe forum.
Îți mulțumesc pentru sprijinul acordat.

| K0sti a răspuns (pentru McJohn):

Nu e nicio problema ca nu ai bani si nici rusine! Nici eu nu sunt vreun bogat, asta ca idee. Te voi ajuta cu cea mai mare placere acolo unde am sa pot. Stiu cum este si imi place sinceritatea ta. Este o calitate pe cale de disparitie.
Referitor la intrebarea ta...nu merge. Trebui sa stie routerul sa gestioneze acel modem. Cum ti-am spus mai sus routerul trebuie sa stie nativ USB 3G/3.75G UMTS/HSPA/EVDO. Daca mai ai nevoie de ceva ma contactezi. Iti doresc o zi buna si...capul sus!

| McJohn explică (pentru K0sti):

La cîți nervi mi-ai făcut când am citit primul mesaj, acum mi-ai adus zâmbetul pe buze!
Poate ca sunt pe cale de dispariție, asa cum spui dar nu am încotro. ( Cristian L.S este proprietarul blogului, programecalculator.ro, For Windows și mai curând NIB ). Ai văzut ca nu m-a ajutat. Noi doi am avut un război cu ceva timp în urmă. M-a zgândărit și i-am răspuns!
Eu sunt de părere ca viata de pe acest pământ se va sfârși în 2-3 ani... poate 5, dar nu cred ca va mai dura atât. El susținea ca ma înșel și ca ne vom mai auzi prin 2015, dar eu ma îndoiesc. (Daca vrei caut pagina unde a fost discuția.)
Practic eu nu fac nimic în plus decât ca ma străduiesc sa respect cele 10 porunci. Si-mi vine foarte greu. Îmi vine greu atunci când sunt călcat în picioare și trebuie sa tac și sa înghit, dar deja am deviat mult de la subiect.
As vrea sa te am ca și prieten real. Sa nu fiu nevoit sa intru pe TPU pentru a schimba 2 vorbe. Ne putem găsi pe mail sau pe facebook. Adresa mea este McJohn.Cornel@gmail.com. Dar dacă nu vrei nu trebuie!
Mi-a părut bine sa te cunosc! La revedere!

| K0sti a răspuns (pentru McJohn):

laughing Pai ti-am facut nervi ca si tu mi-ai facut. Sa dai niste bani aiurea...ca te iei dupa toti ciumpalacii. Vezi ca ti-am trimis un mail. Numai bine!